21 September, 2016

DUPES: Too Faced Better Than Sex Mascara vs. Kiko Extra Sculpt Mascara

Hi all! How are you all feeling? It's the middle of the week already. I don't know how I feel about that. The time seems to fly through the week without looking back and I don't really like that. Anyways, today I'm coming to you with an attempted DUPES post! You know I'm more of a budget girl and if I ever get a high end product I make it my mission to find a dupe so that I don't have to spend so much money on the high end item.

Witam wszystkich! Jak Wam minął tydzien? Mi niestety bardzo szybko i nie wiem czy mi sie to podoba. Jakby nie było mamy już środek tygodnia. Ach ten czas leci... Ruszając dalej, dzisiaj chciałabym dla Was sprawdzić dwa kosmetyczne duplikaty. Aby przekonać się czy się sprawdziły czytajcie dalej!

The Too Faced Better Than Sex Mascara is one of the most popular high end mascaras, for sure and because of that there is a million and one opinions on it. Some people love it, some hate it. I fell in love with the mascara and I want to find a good dupe for it, because let's be honest, I'm not going to spend €21 on a mascara.

Maskara Better Than Sex od Too Faced to bezwzględnie jedna z najpopularniejszych maskar i dlatego też jest tyle opinii w internecie na jej temat. Jedni ją kochają inni nienawidzą. Ja się w tym tuszy zakochałam i chciałabym znaleźć dobry duplikat ale bądźmy szczerzy, nie wydam €21 na jeden tusz do rzęs.


Too Faced Better Than Sex on left (po lewej), Kiko Extra Sculpt on right (po prawej)

I discovered Kiko Cosmetics on YouTube through various youtubers. While in Tenerife I stumbled upon their shop and bought a couple of their products. One of which was the Extra Sculpt Mascara. This isn't the most affordable mascara as it costs €8.90, but Kiko does offers all the time on their website. Don't judge okay, but I love when a mascara is a little clumpy. Plus it gives super volume and I am all for that!

Kiko Cosmetics odkryłam dzięki youtuberom. Podczas pobytu na Teneryfie natrafiłam na ich sklep i kupiłam parę produktów. Jeden z tych produktów był tusz to rzęs Extra Sculpt. Nie jest to najtańsza maskara bo kosztuje €8.90 ale Kiko często robi jakieś promocje. Nie oceniajcie mnie okej, ale uwielbiam jeśli tusz jest troszkę grudkowaty. Plus, do tego daje mega objętość.


Too Faced on top (na górze), Kiko on bottom (na dole)

The Too Faced Better Than Sex mascara has a dryer formula than the Kiko Extra Sculpt Mascara. The shape of the wands is very similar, both have a unique, hourglass shape. In terms of the shape, I can say that they are dupes but that's it. Both have different formulas and both behave differently on the lashes. The Kiko Extra Sculpt gives a very volumous but a clumpy effect whereas the Too Faced Better Than Sex mascara gives a more natural volume look.

Maskara Too Faced jest bardziej sucha niż ta od Kiko. Jedyne podobieństwo jakie potrafię znaleźć to w szczoteczkach obydwóch tuszy. Obie szczoteczki mają unitakowy kształt klepsydry. Maskary różnią się formułą jak i zachowaniem na rzęsach. Kiko Extra Sculpt daje dużo objętości i taki grudkowaty efekt natomiast tusz od Too Faced daje bardziej naturalny look.Overall, I have to admit, they are NOT DUPES. As much as I wanted this to work, they just give two different results. I like both mascaras for different reasons. I guess I have to keep looking and maybe one day, I will find a comparable dupe. ☺ Thank you all for reading and talk to you at the weekend!

Niestety muszę przyznać, ale te dwa tusze to NIE DUPLIKATY. Tak bardzo jak chciałam żeby to zadzialalo, za bardzo te dwa produkty się różnią. Uwielbiam oby dwie maskary z różnych powodów. Wygląda na to że dalej muszę szukać tego idealnego duplikatu. ☺ To wszystko na dziś! Do nastepnego.No comments:

Post a Comment