05 October, 2016

REVIEW: Bourjois Healthy Mix Serum Foundation

Hey you guys! How are you all doing? Yes, I know, there was no blog post for the weekend, but honestly it's a misery writing without a laptop and a proper keyboard. I'm in college right now and should probably be studying... but oh well ;) Today, I'm coming to you with a review. Previously, I had reviewed the OG Bourjois Healthy Mix Foundation and I absolutely love it. I'm actually running low on it so I need to get a back up. In my makeup haul a while back I showed you that I bought the Bourjois Healthy Mix Serum in 52 Vanilla foundation hoping that it will be a better version of the original foundation... well it didn't turn out as I expected.

Hej wszystkim! Jak Wam leci tydzień? Wiem, wiem... nie pisałam przez weekend ale uwierzcie, strasznie ciężko jest pisać notki bez laptopa. Teraz jestem na uczelni i powinnam się uczyć... ale no wiecie raz się żyje ;) Dzisiaj przychodzę do Was z recenzją produktu. Wcześniej na blogu zrecenzjowałam ten oryginalny podkład Bourjois Healthy Mix i bardzo się w nim zakochałam. Szczerze powiem, że prawie mi się skończył więc muszę skoczyć do drogerii po drugą butelkę. Jakiś czas temu w haul'u pokazałam Wam podkład również od Bourjois tyle że w wersji Serum, myśląc że będzie jeszcze lepszy niż ten oryginalny... no wyszło trochę inaczej niż sobie to wyobrażałam. What the brand says about this product:
Give your skin a boost of radiance with a vitamin-rich fruit therapy formula for an even complexion and an instant anti-fatigue result!
It's fresh and instant blending gel texture blends and glides onto the skin for an even, natural finish with no mask effect. Imperfections are erased, signs of fatigue are smoothed and the skin’s radiance is boosted for up to 16 hours.
Made from vitamin-rich fruit therapy formula with litchi, goji berries and pomegranates.
Opis produktu:
Owocowa terapia (z liczi, jagodami goji i owocem granatu) zmniejszająca zmęczenie, pozostawiająca uczucie świeżości i lekkości, rozświetlająca i ujednolicająca cerę na 16 godzin. Zawiera witaminy i przeciwutleniacze. Podkład ma postać żelu, który stapia się z naturalnym odcieniem skóry i nadając jej pół matowe wykończenie. Jest hypoalergiczny i nie blokuje porów. Dostępny w 6 odcieniach.


What do I say about this product:
Before I get into the review, bare in mind that it's my opinion and that we all are different. I am not bashing the brand, it's just the product didn't work for me and for my skin.
I'm just going to say it straight out... I was very disappointed with this product. First of all, the coverage is almost non existent. It has a BB cream kind of coverage and this is not what I'm looking for in a foundation. I knew from the start that it's not going to have fantastic coverage but I was just underwhelmed by it. 
Secondly, the lasting power is definitely not 16 hours. I mean, I usually don't believe when they promise amazing staying power, but again I was underwhelmed. It lasts maybe about 5 or 6 hours before it starts to separate even though I always use a fixing spray.
Lastly, this product is advertised to provide a radiance boost for the skin, because it's a serum foundation. Guys, I actually noticed that the OG foundation moisturises my face so much better than the Serum foundation. 

Moja opinia:
Zanim zacznę moją recenzje chcę tylko Was powiadomić że to co tutaj piszę to jest moja opinia oraz że wszyscy jesteśmy inni. Nie obrażać firmy tylko po prostu chcę Wam wytłumaczyć dlaczego ten podkład mi nie pasuje. 
Od razu Wam powiem że, nie dogadaliśmy się z tym podkładem. Po pierwsze, krycia to ten podkład praktycznie nie ma w ogóle. Powinni zmienić nazwę z podkładu do twarzy na krem BB, bo właśnie to mi przypomina. Oczywiście, domyśliłam się od początku to krycie będzie niskie, ale nie spodziewałam się że aż tak. 
Po drugie, wcale nie utrzymuje się na twarzy przez 16 godzin. Oj, co to, to nie. Podkład utrzymuje się na mojej twarzy przez jakieś 5-6 godzin maksimum. Ogólnie to zawsze używam spray'u utrwalającego i myślę że właśnie dzięki niemu wytrzymuje podkład te 6 godzin. 
Po trzecie, ten produkt jest reklamowany jako taki który dodaje blasku skórze, ponieważ ma formule serum. No właśnie, powiem Wam że ten oryginalny podkład o wiele lepiej nawilża moja skórę.


So if you are looking for a good, hydrating, medium coverage foundation that not only is good for your skin but actually evens out the skin then go for the Original Healthy Mix Foundation and not the serum. In my opinion, it performs so much better.

Tak więc, jeśli szukasz dobrego, nawilżającego podkładu o średnim kryciu polecam ten pierwszy podkład czyli Bourjois Healthy Mix. Myślę że, ogołem lepiej działa niż wersja serum.

Top - freshly applied and set at 9.00am. Bottom - after 8 hours of wear

Now, that is all for today! Let me know in the comments down below what your opinion on this foundation is, if it worked for you and why. Thank you all for reading and I will talk to you sometime during the week!

No i to tyle na dzisiaj! Dajcie mi znać w komentarzach, jaka jest Wasza opinia na temat tego podkładu oraz jak na Waszej skórze się spisał. Dzięki i do zobaczenia za kilka dni! 


No comments:

Post a Comment