24 October, 2016

UNBOXING: GlossyBox October 2016 | Pazdziernik 2016

Hello everyone! How are you all doing? After a lot of fighting, blood and sweat we finally got the laptop in our hands. Oh man, it's such a good feeling! Never take things for granted you know... Today, after a little delay I would like to show you what I received in my October GlossyBox. This box was curated by the beauty vlogger Estee Lalonde. I have indeed heard of her and wateched a few videos but never subscribed. She's not my type hehe. Anyways enough rambling, let's get unboxing :)

Witam wszystkich! Jak sie macie? Po wielkiej bitwie o mojego laptopa ze sklepem w końcu go dostałam. Nie zdajecie sobie sprawy jakie to uczucie pisać na fizycznej klawiaturze a nie ma iPhonie. Dzisiaj, po małym poślizgu chciałabym Wam pokazać co dostałam w moim Październikowym GlossyBox'ie. Bez zbędnego przedłuzania, zaczynam odpakowywać :) 
1. Bee Good Honey & Camelina Facial Exfoliator - €13.05 
This is the first thing that popped at me when I opened the box. The yellow packaging is so pretty. However, when I looked at the brand I got a little concerned. Remember the Bee Good moisturiser I got in my May GlossyBox that broke me out? Yup, it's the same brand but I'm not giving up on them yet. My face needs some good exfoliation before winter so this product came in at the right time.

Po otwarciu mojego pudełka ta piękna, żółta tubka po prostu do na mnie wyskoczyła. Już na początek daję 10/10 za opakowanie. Jednak gdy trochę bardziej się przyjrzałam, zauważyłam z jakiej firmy pochodzi owa tubka i troszkę się zmartwiłam. Pamiętacie krem do twarzy z majowego pudełka, ten co mnie niemiłosiernie wysypał? Tak, ten peeling jest z tej samej firmy ale dam mu szansę bo wpadł w moje ręce we właściwym czasie. 


2. UB Cosmetics Secret Flush Cream Blusher & Lip Stain Duo - €16.40
To be honest, I'm kind of scared of cream blushes. But you know me... I'm not afraid of challenges. I like that this product is a duo so thankfully I can use it on my lips too. I also like the colour, it's a light pink with golden reflects giving me that Nars Orgasm blush vibes.

Szczerze przyznam, że trochę boję się kremowych róży do policzków. Ale znacie mnie... nie boję się wyzwań. Lubie fakt, że to jest multi-produkt, także bez wyrzutów mogę go używać jako pomadka do ust. No i spójrzcie na ten kolor... piękny rózówy kolor ze złotymi refleksami. Troszkę mi przypomina róż Nars Orgasm. 


3. PS... Pro Longwear Graphic Liner Pen - €3
This moment has come... a product that I am not happy with. I mean guys, look at the tip of this eyeliner. This is the worst nightmare for someone with hooded eyes. Ehh, I wish I have gotten something else from the PS... Pro line.

No i nadszedł ten moment... dostałam produkt z którego nie jestem ani troche zadowolona. No spójrzcie na tą końcówke. To jest koszmar dla kogoś kto ma zapadające powieki jak ja. Ehh, miałam nadzieje że dostanę coś innego z tej linii no ale wyszło jak wyszło. 


4. Trifle Cosmetics Lip Parfait Buttery Lip Cream - €14.15
Again, look at the cute packaging. I think, this month it's all about super eye-catching packing. Plus it looks like the lipstick bullet is made from recyclable material because it's literally cardboard. The colour that I received is a baby pink nude. Not totally up my alley but I think I could use a colour like that for when I do a dark smokey eye.

No i znowu, spójrzcie na te śliczne opakowanie. No nie wiem, w tym miesiącu to chyba GlossyBox bardzo skupił się na opakowaniach. Do tego, ten bullet w którym znajduje się szminka jest zrobiony z kartonu więc ekologicznie. Jeśli chodzi o kolor, to jest to jasno-różowy nudziak. Nada się idealnie do ciemnych smokey eye. 


5. The Body Shop Drops of Youth Concentrate - €7.35 for 7ml
Now this is quite interesting. This concentrate has quite a thick consistency, not what I expected. Apparently, it's supposed to be used underneath moisturiser to boost hydration. I wonder how this is going to work with my combination skin, but since this is not necessarily an oil, it might work.

Ten specifik trochę mnie zainteresował. Jest to koncentrant młodości, który ma dość gęstą konsystencje. Podobno działa cuda gdy nałożymy go pod naszym codziennym kremem. Jestem ciekawa jak zadziała na moją mieszaną skóre, bo w sumie rzeczy nie jest to olejek. Hmm...

6. Mystery Shampoo - €1.50 for 75ml
As an additional product, I received a mystery shampoo. It was Estee's personal choice and it's the shampoo she uses on regular basis. I was very curious to find out what brand it is and was a little shocked when I found out that it was Head & Shoulders. It's a nice size, perfect for travelling and this is what I am going to leave it for.

Jako dodatkowy produkt dostałam sekretny szampon. Produkt został dorzucony przed Estee Lalonde, vloggerkę która układała pudełko w tym miesiącu. Byłam bardzo ciekawa jakiej firmy jest ten szampon i lekko się zdziwiłam kiedy odkryłam że jest to Head & Shoulders. Postanowiłam jednak, że nie wypróbuje szamponu od razu tylko zostawie go sobie gdy pojadę w podróz, ponieważ ma idealną wielkość.The overall value of this month's box is €55.45. I am quite happy with almost all the products, except that massive eyeliner which I think I am going to give away anyways. You can sign up to GlossyBox using my affiliate link HERE. The link is also on the sidebar. Remember, GlossyBox costs only €14 a month, so it's really good value! Thank you all for reading. Let me know in the comments down below what did you get in your GlossyBox. Talk to you all later in the week!

Ogólna wartość pudełka w tym miesiącu to €55.45. Jestem dość zadowolona z tego miesięcznego pudełka, no oprócz tego eyeliner'a. Pewnie oddam komuś komu się przyda. Jeśli mieszkacie w Irlandii, możecie zapisać się na GlossyBox'a używając mojego linka TUTAJ. Link jest również dostępny w kolumnie obok. A jak Wam się spodobało to pudełko? Napiszcie mi w komentarzach jakie pudełka Wy dostajecie i jakie produkty się tam znalazły. Dziekuję bardzo i do następnego! No comments:

Post a Comment