09 November, 2016

MAKEUP HAUL: Catrice | Bielenda | Smart Girls | Essence | Lirene | Lovely | Bourjois | Inglot

Hello everyone! How are you all doing? I have finished all my school assignments and I'm so relieved that they are finally done. All that's left to do is to study for the final exams. But I guess that's easier to handle :) Today, I would like to show you the products that I got during my trip to Poland. I love shopping for cosmetics there, because they are that little cheaper and there's simply more choice. Let's get started!

Witam wszystkich! Jak się trzymacie? W końcu skończyłam wszystkie zadania szkolne i czuję się o wiele lepiej! Teraz tylko muszę się zacząć uczyć, co jest o wiele łatwiejsze niż te zadania. Dzisiaj chciałabym Wam pokazać co kupiłam jak byłam w Polsce. Zaczynajmy!
PRIMER, FOUNDATIONS & CONCEALER
The primer trend started to grow on my a little, so I got the Lirene No Pores Mattifying Primer. I used it once while I was in Poland and I liked the way it made my skin feel but I still have to try it out more.
I also decided to stock up on my favourite foundation, the Bourjois Healthy Mix Foundation since they had an offer for face products in the drugstores.
I got another foundation, the Bielenda Makeup Academie Matte Foundation but I am actually a little disappointed in it. It applies slightly patchy and I'm not sure whether it's the fault of the foundation or my skin.
Another stock up is the Catrice Liquid Camouflage concealer, which is one of my favourite concealers like ever. If you haven't tried it, you have to!


BAZY, PODKŁADY & KOREKTORY
Bardzo spodobał mi się ten trend na bazy, tak więc postanowiłam kupić Bazę Matującą od Lirene. Ta baza również obiecuje zmniejszać pory. Użyłam tej bazy tylko raz, ale już mogę powiedzieć że bardzo podoba mi się jak ta baza działa na moją skórę.
Postanowiłam kupić sobie mój ulubiony podkład na przecienie w Rossmann'ie, mowa o Bourjois Healthy Mix. Uwielbiam go, więc nie mogłam przegapić okazji żeby zrobić sobie zapasy. 
Również na przecienie kupiłam Podkład Matujący od Bielenda, ale już jestem z niego niezadowolona. Jakoś dziwnie się nakłada, wręcz nierównomiernie. Zastanawiam się czy to wina podkładu czy mojej skóry...
Następną zapasówkę którą kupiłam jest mój ulubiony korektor; Catrice Liquid Camouflage. Jeśli jeszcze go nie wypróbowałyście, to na co czekacie?

POWDERS
In the powder department, I bought a Smart Girls Loose Powder. I heard that the loose powder work wonders on the face so I just had to get one. I also got the Catrice Sun Glow Bronzing Powder in replacement to the Wet'n'Wild one that smashed. I prefer matte bronzers so much better now, I feel like they are more flattering on my skin tone.


PUDRY
Jeśli chodzi o pudry, to kupiłam Sypku Puder Matujący od Smart Girls. Nigdy nie słyszałam o tej firmie, pewnie dlatego się zdecydowałam żeby coś od nich kupić. Również kupiłam Matowy Bronzer od Catrice, żeby zastąpić ten z Wet'nWild który się wypruszył.

EYES
I decided to get some volumising mascaras, because you know you can never have enough mascaras. I actually was very lucky to get the Lovely Curling Pump Up Mascara, because it's a very popular one in Poland. I haven't used it much yet, but I'll put it to the test soon. I also bought the Essence The False Lashes Extreme Volume & Curl Mascara, as my mascara department needs some expansion.


OCZY
Kupiłam dwa tusze, bo jak sami wiecie nigdy nie można mieć za dużo tuszy :) Pierwszy to Lovely Curling Pump Up. Myślę że miałam szczęście że w ogóle udało mi się kupić ten tusz bo on znika z półek w tempie natychmiastowym. Drugi tusz jest od Essence The False Lashes Extreme Volume & Curl. Jestem ciekawa jak obydwa tusze bedą wyglądać na moich rzęsach. 

BROWS
So since Inglot is a polish brand and is a little cheaper there, I decided to get something. I was planning to get more, but I forgot to take my notebook with me where I had everything written. I decided to get the Inglot Brow Liner Gel in 16. I didn't know what shade to get, thankfully the lady that worked there helped me a little. I used this brow pomade a lot already and I absolutely love it!


BRWI
W końcu postanowiłam kupić sobie coś z Inglota. Miałam całą liste rzeczy do kupienia ale tak się stało że zapomniałam mojego notesika i kupiłam tylko jedną rzecz; konturówkę do brwi w kolorze 16. Praktycznie się z tym kosmetykiem nie rozstaję, tak się polubiliśmy. So that is all for today! I hope you enjoyed this haul. Let me know in the comments what you think of all of these products. Enjoy your week and talk to you at the weekend!

No i to wszystko na dzisiaj. Mam nadzieję, że haul sie spodobał. Napiszcie mi w komentarzach co myślicie o tych produktach. Miłego dnia i do zobaczenia w następnej notce w weekend :) No comments:

Post a Comment