06 November, 2016

MONTHLY FAVOURITE: October 2016 / Pazdziernik 2016

Hi all! How are you? I'm a little bit overworked with my job and college but that's life. I keep thinking that it will all be over by May. That keeps me motivated. Today, I would like to show you my October favourite. I know it's already November, but as you know I was absent for a lot of October and I still want to share this product with you.

Cześć wszystkim! Jak się macie? Ja się czuję trochę przepracowana swoją robotą i studiami, no ale cóż, takie życie. Cały czas sobie myślę że ta męczarnia skończy się w maju. To mnie właśnie motywuje. Dzisiaj chciałabym Wam pokazać mojego ulubieńca miesiąca. Tak wiem, że juz jest początek Listopada, ale jak sami wiecie nie było mnie na blogu przeż większość Października więc jestem usprawiedliwiona. 


Drum rolls please... my October Favourite is the W7 Honolulu Bronzer! To be honest, the only reason I bought it was to do a dupes post comparing this bronzer with the Benefit Hoola Bronzer, but the colours are so different, that I'm not going to even bother. However, on it's own, it's such a beautiful bronzer.

Bębny poproszę... moim ulubieńcem Października jest Bronzer Honolulu od firmy W7. Szczerze powiem, jedynym powodem dla którego kupiłam ten bronzer było to że myślałam że jest duplikatem bronzera Benefit Hoola, ale kolory się tak różnią że nawet nie mam zamiaru o tym pisać. Jednak sam w sobie, ten bronzer jest przepiękny. 


Okay, so the colour is pretty dark and you have to use a very light hand not to go overboard. It is more on the warmer side, perfect for giving the cheeks some sunkissed colour but definitely not made for contouring. The bronzer comes with a brush, ideal for contouring.

Tak więc, kolor jest dość ciemny więc radzę delikatny nadkładać bronzer na pędzel aby nie przesadzić. Jest to jeden z tych cieplejszych bronzerów, więc bardziej nadaje się do dodania skórze kolorku niż do konturowania. A i prawie bym zapomniałam, w zestawie również dostajemy taki śmieszny pędzelek. Uwielbiam go używać właśnie do konturowania, ale z innymi produktami. 


I recommend this product for various reasons; it has a beautiful colour, it warms up the skin without making the face orange plus it's super affordable. I paid around €3.50 for this beauty. I have been using it non stop for the past couple of weeks and I do not plan to put it away anytime soon.

Polecam ten produkt z bardzo wielu powodów; ma piękny kolor, potrafi ocieplić skóre bez tego pomarańczowego efektu no i oczywiście jest super tani. Zapłaciłam za niego jakieś €3.50, więc to na serio żaden majątek.

W7 Honolulu Bronzer on my face

So that is all for today! I hope you enjoyed this post. Let me know in the comments what you think of this bronzer. Thank you all for reading and talk to you during the week! Kisses! 

Z mojej strony to wszystko na dzisiaj. Napiszcie mi w komentarzach co myślicie o tym bronzerze. Mam nadzieję że post się podobał i do zobaczenia wkrótce! Buźka :) No comments:

Post a Comment