01 November, 2016

NEW IN: Roger & Gallet | Sunkiss Tan | Uriage

Hi all! How was your Halloween? We decided to go out on Sunday to a local pub and club and let me tell you, I didn't expect that I would have so much fun. The music was good, the people were on point so what else would you need? Today, I would like to show you what I received in a recent PR package. In this package I got a mixture of things, however all very useful!

Witam Was! Jak Wam minęło Halloween? Zadecydowaliśmy że w niedzielę pójdziemy do lokalnego baru i klubu trochę potańczyć i muszę przyznać, nie spodziewałam się że aż tak dobrze będę się bawić. Dobrze grali, ludzie też byli spoko więc co jeszcze trzeba? Dzisiaj chciałabym Wam pokazać co dostałam w paczce od jednej z firmy PR. W paczce dostałam mieszankę produktów, ale każde bardzo ciekawe.


1. Roger & Gallet Bois d'Orange Shower Gel - €9.90

The first thing I received is this shower gel from Roger & Gallet. I have never heard of this brand, but the name instantly reminded me of a more high-end brand. I received the shower gel in the Orange & Aloe Vera scent. How did they even know I like both scents I don't know, but they got it right! It's a very perfumed shower gel but the good thing about it is that it contains NO PARABENS, NO SULPHATES and NO SOAP. The gel is all natural which makes it 100% better for your skin. I can't wait to put this to the test! This product is available in Marks & Spencers.

Pierwszą rzeczą jaka dostałam jest ten żel do kąpieli od firmy Roger & Gallet. Nigdy nie słyszałam o tej firmie, ale po nazwie już wiadomo że jest to jedna z tym bardziej luksusowych firm. W paczce dostałam żel o zapachu pomarańczy i aloesu. Nie wiem skąd wiedzieli że bardzo lubię te zapache ale trafili w dziesiątkę. Żel jest jednym z tych które są dość mocno zaperfumowane ale NIE ZAWIERA PARABENOW, SIARKI oraz MYDŁA. Jest to jeden z tych naturalnych żeli do kąpieli które umyją i zaopiekują się naszą skóra. Nie mogę się doczekać żeby go w końcu wypróbować.

2. SunKiss Self-Tanning Mist (€12.99) & Luxurious Tanning Mitt (€5.99)

As you may know, I don't tan on a regular basis although I think I should start because having a tanned skin is so much more flattering than being the super pale that I am. The tan mist that I received is in the shade Medium / Dark, which was specifically formulated for Irish skintones, to give them a lovely colour without making them orange. As well as this tanning mist, I received a tanning mitt, which apparently makes the application process very easy. I shall soon put these claims to the test and hopefully review this product for you all.

Jak pewnie wiecie, nie jestem jedną z tych osób które często nakładają na siebie samoopalacz, mimo iż myślę że opalona skóra wygląda o niebo lepiej niż bycie tak bladym jak ja. Mgiełkę dostałam w odcieniu Medium / Dark, która podobno została sformułowana specjalnie dla Irlandzkiego odcieniu skóry. Razem z mgiełką samoopalającą, dostałam również rękawiczkę do aplikowania tego specifiku. Producent twierdzi że dzięki tej rękawiczce, aplikowanie mgiełki staje się wiele łatwiejsze.

3. Uriage Eau Thermal - €3.00

The last thing I received is this thermal water from Uriage. By now, we all know the benefits of thermal water for our skin. It soothes, protects and hydrates the skin with just one application. To be honest, I never felt the need to purchase a thermal water, but now that I have it I am more than happy to see how it works on my skin.

Ostatnią rzeczą jaką dostałam to woda termalna od Uriage. Wszyscy wiemy jakie korzyści woda termalna dostarcza naszej skórze; łagodzi, chroni i nawilża przy jednej aplikacji. Szczerze powiem, nigdy nie miałam jakiego specjalnego pociągu aby kupić wodę termalne ale teraz gdy już ją mam jest podeksytowana aby ją wypróbować na mojej skórze.


So that is all for today! I hope you enjoyed this post and don't mind when I post about stuff that I get in the mail. I think I'm going to love all three products but secretly I have the highest hopes for the self-tanner. What do you think? Have you used any of these products? Thank you all for reading and talk to you later on in the week!

No i to wszystko na dzisiaj. Mam nadzieje że spodobał Wam się post i że nie macie nic przeciwko jeśli będę Wam pokazywać produktu od firm PR. Szczerze powiem że jestem zadowolona ze wszystkich rzeczy ale największe nadzieje pokładam w tym samoopalaczu. Do zobaczenia za parę dni! 


No comments:

Post a Comment