28 December, 2016

EMPTIES: December 2016 / Grudzien 2016

Hello everyone! I hope you are all keeping well. Today, I would like to show you my December Empties. I planned to do a "What I got for Christmas" post, but I'll do it after this one.  I have a few things to share with you this month so let's get started.

Hej wszystkim! Jak sie trzymacie? Mam nadzieje że święta mineły Wam spokojnie i radośnie. Dzisiaj przychodze do Was z grudniowym denko. Miałam zamiar Wam pokazać co dostałam pod choinkę, ale ten post zostawie na później. Dzisiaj mam tylko kilka rzeczy do pokazania, więc zaczynajmy! BODY CARE
I used up the Cien Shower Gel in Red Sun. One of my fave shower gels, it smells divine. I'm into sweet scents and this shower gel is one that I will constantly repurchase.


PIELĘGNACJA CIAŁA
Po raz kolejny zużyłam żel do mycia od firmy Cien o zapachu Red Sun. Jest to jeden z moich ulubionych żelu do kąpieli, szczególnie że ja uwielbiam słodkie zapachy a on właśnie taki jest.

FACE CARE
I finished these Simple Cleansing Wipes that I got in Dealz for €1.50. I always wanted to try out the Simple Wipes but I always thought that they cost way too much. But when I saw them in Dealz, I decided to give it a go and I absolutely adore them.
I also used up the Rival de Loop Micellar Water that I got in Poland in October. I liked how it removed my makeup, however I hated the smell. It had a very specific smell, kind of like our granny's perfume.
I decided that I will start to use up any samples that I have and this is the one I finished so far. It's the Vichy Aqualia Thermal Rich Cream. I enjoyed it very much and I would consider purchasing a full size, when I run out of my Simple moisturiser.


PIELĘGNACJA TWARZY
W tym miesiącu również zużyłam Chusteczki do Demakijażu od Simple. Zawsze chciałam spróbować tych chusteczek ale jakoś cena do mnie nie przemawiała. W końcu znalazłam je w Dealz za 1.50 i aż szkoda byłoby ich nie wziąć. Absolutnie je polecam, bo są na prawdę dobre.
Zużyłam płyn micelarny od Rival de Loop z Rossmann'a którego kupiłam gdy byłam w Polsce pare miesięcy temu. Płyn bardzo dobrze radził sobie z usuwaniem mojego makijażu, jednak nie mogłam zdzierżeć tego zapachu. Płyn pachniał trochę jak perfumy naszych babć... chyba wiecie o co mi chodzi :) 
Założyłam sobie że w końcu zacznę się pozbywać wszystkich próbek jakie mam. Do tej pory udało mi się zużyć bogaty krem Vichy Aqualia Thermal. Nie spodziewałam się że ten krem tak bardzo mi przypadnie do gustu. Mam zamiar nawet kupić pełno wymiarowy produkt gdy tylko skończę używać mój krem od Simple. 

MAKEUP
I'm throwing away the W7 Catwalk Concealer. This is in the colour "light", but let me tell you... it's definitely not light. It is a medium colour concealer with an orange undertone. I will not find a way to use it, so I decided that I'll toss it.
Lastly, I used up my Catrice Liquid Camouflage Concealer in Porcelain. I used it so much, that I even took out the stopper. It is one of my holy grail concealers and I can't imagine my collection without this product.


MAKIJAŻ
Ten korektor od W7 Catwalk Concealer jest chyba najgorszym korektorem jaki kiedykolwiek miałam. Kolor w ogóle nie pasuje mimo że na etykietce pisze "kolor jasny". Być może lepiej spisze się na ciemniejszej karnacji, ale jeśli chodzi o mnie to nie polecam. 
No i na koniec, w tym miesiącu również zużyłam mój ulubiony korektor Catrice Liquid Camouflage. W porównaniu do poprzedniego to ten korektor polecam z całego serca! Ja już otworzyłam nowe opakowanie. 

So that is all for today. I hope you enjoyed this post. Let me know in the comments down below if you have used any of the products that I have mentioned and what you think of them. Thank you all for reading and talk to you soon!


No i to wszystko z mojej strony. Napiszcie mi w komentarzach swoje opinie na temat tych produktów, chętnie je poczytam. Dzięki i do zobaczenia wkrótce!


2 comments:

  1. Hi! If you like catrice camouflage you should try concealer collection 2000 lasting perfection :)

    ReplyDelete