01 December, 2016

MONTHLY FAVOURITE: November 2016 | Listopad 2016

Hi everyone! It's the start of December, so you know it's time for the monthly favourite. I know, I haven't been posting much lately, but studying and blogging don't go hand in hand. Everything will easy off after the exams. Without much delay, my favourite product of the month is Catrice Liquid Camouflage Concealer in Porcelain.

Hej wszystkim! Mamy pierwszy dzień Grudnia, więc wiecie z jakim postem dzisiaj do was przychodzę - mój ulubieniec miesiąca. Wiem że mało coś ostatnio piszę, ale uczę się na sesje i ciężko mi pogodzić wszystko. Bez zbędnego przedłużania, moim ulubieńcem miesiąca jest Korektor Liquid Camouflage od Catrice.This concealer stormed through the beauty world and has now become a staple for many, myself including. This concealer has a medium to high coverage with a natural finish. This is my second tube and I love it so much that I already have a back up. I even took out the stopper because I don't want to waste any product. You can see the results on my under eye area at the end of the post.

Ten korektor namieszał trochę na rynku i wiele osób jak i również ja, nie wyobrażają sobie codzienniego makijażu bez tego korektora. Ten korektor ma średnie / wysokie krycie z naturalnym zakończeniem. Tak bardzo się polubiliśmy że to jest moja druga tubka a trzecia czeka na swoją kolej. Rezultat i krycie możecie zobaczyć na zdjęciu niżej.


So you can get Catrice in pharmacies nationwide as well as in Penneys. That's where I usually get my Catrice and Essence makeup. The price of this concealer is €4.00. If you haven't already got this bad boy, you should. One of the best concealers out there, that provide coverage, don't crease and are dirt cheap!

Można ten korektor dostać w różnych drogieriach, aptekach no i oczywiście w Penneys'ie. Tam własnie kupuje rzeczy z Catrice i Essence. Korektor kosztuje około €4.00. Jeśli jeszcze go nie wypróbowaliście to się jeszcze zastanawiam na co czekacie? Jest to jeden z tych korektórów które dają fajne krycie, nie marszczą się po oczami i dosłownie kosztuje grosze!

Catrice Liquid Camouflage as my undereye concealer / Korektor u mnie pod oczami

That is all for today! I hope you enjoyed this quick favourites post. Let me know your opinions on this concealer. I shall talk to you very soon!

To by było na tyle z mojej strony dzisiaj! Mam nadzieje że post sie podobał. Napiszcie mi w komentarzach swoje opinie na temat tego specifiku. Do następnego!


No comments:

Post a Comment