09 December, 2016

UNBOXING: Glossybox December 2016 / Grudzien 2016

Hi all! I was planning to post a review today, however my GlossyBox came last night so I decided to postpone that and show you what I got. Before anything else, I have to tell you that I am so impressed with the packaging, it's so chic and pretty! This will be a quick post, as I'm supposed to study for today's exam. Let's get started!

Cześć wszystkim! Dzisiaj miałam w planach Wam napisać recenzje jednego polskiego produktu, ale wczoraj przyszło pudełko od Glossybox'a więc zadecydowałam że najpierw pokaże Wam zawartość pudełka. Zanim jednak zacznę, muszę przyznać że wygląd tego pudełka jest wręcz zniewalający! Pięknie dopasowane kolory no i sam design jest świetny.1. MDMFLOW SEMI MATTE LIPSTICK IN BOSSY - €23

Okay, so I'm going to start on a negative note. This is not the colour that I expected. I expected a nice nude, but instead it looks kinda grey on my lips. I didn't like the way it looked, maybe a lipliner will help this matter.

Pierwszy produkt jest jedyny z którego nie jestem zadowolona. Może powiem tak, formuła i jakość jest super ale kolor... już nie za bardzo. Wydawało mi się na początku że będzie to taki ładny beż ale niestety na moich ustach wygląda szaro. Może konturówka poprawi ten kolor.

2. ESSENCE LIGHT UP YOUR FACE LUMINIZER PALETTE - €4

Now, this is something for me. I love highlighting my face. This palette has a kind of matte highlighter, a shimmery one and a more glowy one. The last one is my favourite. Can't wait to try it out.

No i to jest coś dla mnie. Uwielbiam używać rozjaśniaczy. Ta paletka ma jeden matowy, jeden brokatowy i jeden błyszczący rozświetlacz. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

3. BROWCOTE - €8.35

I think this is the product that got me excited the most. It's a clear brow gel, that's supposed to be like glue to your brows. I only ever used a clear wax to keep them in place, but this looks like a good product.

Z tej rzeczy jestem chyba najbardziej zadowolona. Jest to przeźroczysty żel do brwi który utrzyma je na swoim miejscu przez cały dzień. Jestem ciekawa jak poradzi sobie z moimi brwami.

4. GOSH MONO EYESHADOW IN DARK GREEN - €9.99

Now, dark green is not a shade that I usually go to, but it's always worth a try. I love playing with makeup and I think this is a good shade to experiment with. Plus, it's a lovely metallic shade.

Ciemna zieleń nie jest kolorem do którego grawituję, ale jestem otwarta na propozycje. Lubię eksperymentować i myślę że ten kolor idealnie się do tego nadaje.

5. LAVERA BASIS SENSITIV ALL ROUND CREAM - €1.40 for 25ml

This is the only non-full-size product in this month's box. However, I think it's just the perfect size to put in your purse or take it when travelling. Creams are always good to have around, especially during this time of the year.

Ten krem jest jedynym produktem który nie jest pełno wymiarowy. Jednak sądzę że perfekcyjnie nada się w podróży jak i do codziennego użytku. Przede wszystkim teraz, kiedy mamy zimę, nawilżenia nigdy za mało.


The overall value of this month's box is €48.75, which isn't the most impressive value but I feel like it's definitely worth the money. Glossybox has rocked it every month, and this one is no different. You can get Glossybox by clicking my LINK, it is an affiliate link. Let me know in the comments what your opinion on this month's box was. Thank you all for reading and talk to you very soon :)

Całkowita wartość pudełka to €48.75. Nie jest to powalająca cena, ale jednak każdego produktu w tym pudełku wypróbuję, nawet tą szminkę bo myślę że konturówka naprawi problem koloru. Możecie zapisać się na Glossybox'a używając mojego kodu TUTAJ, jest to powiązany link. Napiszcie mi w komentarzach jak Wam się podobało to pudełko. Dziękuję i do następnego!


No comments:

Post a Comment