06 January, 2017

DECEMBER FAVOURITE: Wet 'n Wild "Bare It All" Lipstick

Hi everyone! How are you all doing? So I know January already began, but I still want to share my monthly favourite with you. The whole of 2016 was about matte lipsticks especially liquid lipsticks. However today I want to show you my fave normal matte lipstick - Wet 'n Wild "Bare It All" MegaLast Lipstick.

Witam wszystkich! Jak Wam leci ten nowy rok? Wiem że nowy rok się już zaczął ale i tak chciałam Wam pokazać ulubieńca miesiąca. Cały poprzedni rok królowały płynne matowe pomadki, ale dzisiaj chcę Wam pokazać niezłą alternatywe - Pomadka Wet 'n Wild w odcieniu Bare It All.This lipstick is very famous for being a dupe of one particular MAC lipstick. Can you guess which one? I actually swatched both of them and they do in fact look pretty identical. The lipstick I'm speaking about is Velvet Teddy - described as the perfect nude by many, including myself. To be honest, that was the only reason I decided to get Bare It All and it was one of my best cosmetic decisions.

Ta pomadka najbardziej słynie z tego że jest duplikatem jednej z pomadek MAC'a - Velvet Teddy. Velvet Teddy jest jednym z najładniejszych nudziaków, ale Bare It All dużo od niej nie odbiega. W sumie to był jedyny powód dla którego zdecydowałam się na tą pomadkę od Wet 'n Wild i jestem bardzo dumna z tej decyzji :) 


Bare It All is a longlasting lipstick that has a slight sheen, however I still consider it matte as far as normal lipsticks go. It lasts on the lips for a long time and is easy to reapply. I do recommend using a similarly toned lipliner in order to prolong the lasting power even further.

Bare It All jest długotrwałą pomadką z delikatnym połyskiem, ale jest on tak mały że można ją uznać jako matowa szminka. Bardzo długo utrzymuje się na ustach ale i łatwo jest ją poprafić. Proponuję aby z tą pomadką używać konturówki o podobnym odcieniu, aby przedłużyć wytrzymałość jeszcze bardziej. 


You can get this lipstick and many other Wet 'n Wild products in Penneys and in Dunnes. Not only is the product good, a dupe for Velvet Teddy, very longlasting but it also has a very low price point of €2.99. The packaging sucks, but I can look past that.

Tą pomadkę można kupić w sklepach Penneys i Dunnes. W skrócie, ta szminka jest po prostu dobra; jest duplikatem pomadki Velvet Teddy od MAC, jest długotrwała no i cena powala na kolana... w dobrym tego słowa znaczeniu. Pomadka nie kosztuje więcej niż €2.99. Jedyny minus jaki znalazłam to opakowanie - jest po prostu tanie. 

Bare It All on my lips

Overall, I would recommend this lipstick to anyone that like a longlasting lipstick without that liquid lipstick dry feeling. Let me know in the comments what you think of the Wet 'n Wild lipsticks. Thank you all for reading and talk to you soon!

Z całego serca polecam tą pomadkę wszystkim którzy chcą spróbować taniej ale dobrej szminki, która nie wysuszy nam ust jak te płynne pomadki. Napiszcie mi co myślicie o szminka od firmy Wet 'n Wild. To już tyle na dzisiaj! Do nastepnego :) 


No comments:

Post a Comment