29 January, 2017

EMPTIES: January 2017 / Styczen 2017

Hi everyone! How was your week? Nothing exciting happened in my life, which I think is a good thing right. Today I would like to show you my January Empties. I did a little bit of a decluttering in my makeup drawers, just to throw away things that are either expired or just don't work for me. Let's get started :)

Hej wszystkim! Jak minął Wam tydzień? U mnie nic ciekawego się nie działo i myślę że nie ma nic w tym złego. Dzisiaj chciałabym Wam pokazać moje styczniowe denko. Ostatnio trochę przejrzałam moją kolekcje i postanowiłam pozbyć się kilku rzeczy które już na pewno są dawno po terminie. Tak więc zaczynajmy :)Skin care / Pielęgnacja skóry

In terms of skin care, I used 2 sheet masks that I got in my Glossyboxes. The first one is the 111SKIN Gold Brightening Facial Treatment Mask and the second one was the Vitamasques Manuka Honey Hydrating and Moisturising Face Mask. I like sheet masks in general because of how convenient they are. Both made my skin feel very hydrated and nourished.
I also used up my Cien Eye Makeup Remover. I mentioned before that it is an amazing eye makeup remover. It even removes waterproof mascara without major scrubbing.

Jeśli chodzi o pielęgnacje skóry, w tym miesiącu żużyłam dwie maski na twarz. Pierwszą z nich jest od firmy 111SKIN and druga od firmy Vitamasques. Oby dwie świetnie nazwilżyły moją skóre. Glossybox, poproszę więcej takich masek.
W tym miesiącu również zużyłam Płyn do Demakijażu z firmy Cien. Jest to jeden z moich ulubionych płynów. Po pierwsze jest dość tani, a po drugie swietnie radzi sobie z wodoodpornym makijażem. 

Makeup / Makijaż:

I decluttered three mascaras, because all three were expired. The first one is my favourite mascara of all times: Kiko Extra Sculpt Volume Mascara. If you want crazy volume, definitely pick this one up.
The second one is the W7 Zoom Mascara. This is a volumising mascara and to be honest it's not too bad. However saying that, I probably won't repurchase.
The last mascara is a sample of the Clinique High Impact Mascara. This is the one that I'm happy to let go. This is a lengthening mascara, which as you know are not my favourite. I would not pick up the full size either.
Lastly, I'm going to pass on the PS...Pro Longwear Graphic Liner Pen. I got this in my October Glossybox. I don't like this liner because it's so huge. It's just too big for my hooded eyes. Hopefully one of my friends might be able to put this to good use.

Ogólnie pozbyłam się trzech tuszów do rzęs, gdyż każda z nich była już przeterminowana. Pozbyłam się mojej ulubionej mascary od Kiko Extra Sculpt. Nie mogę się doczekać aż znowu bedzie w mojej kolekcji. 
Drugi tusz jest od firmy W7 Zoom. Ta maskara jest okej, ale nie powaliła mnie jakoś specjalnie. Dodaje objętości ale nie jest czymś extra. Raczej już jej nie kupię. 
Trzecia maskara to Clinique High Impact Mascara. Z tej byłam najmniej zadowolona, ponieważ jest to jedna z tym wydłużających maskar, które jak sami wiecie nie są moimi ulubionymi. Nie kupie pełnej wersji tego produktu.
Ostatnią rzeczą jest płynna kredka do oczu od firmy PS...Pro, którą dostałam w październikowym Glossybox'ie. Ten eyeliner jest po prostu za duży na moje oczy. Nie potrafię nim narysować żadnej kreski. Mam nadzieję, że któraś z moich koleżanek będzie chciała ten specifik.So that is all for today! I hope you enjoyed this month's empties. Have you tried any of these products? Thank you all for reading and talk to you all very soon :)

No i to wszystko na dzisiaj! Mam nadzieje że podobało się Wam moje denko. Napiszcie mi czy używałyście kiedyś tych produktów. Do następnego! :) No comments:

Post a Comment