13 January, 2017

UNBOXING: Glossybox January 2017 / Styczen 2017

Hi everyone! It's Friday, you guys! Although for me it actually means work time, but oh well. This week has been so weird, I don't know. I guess I have to adjust back to my normal schedule. Anyways, today I am coming to you with my favourite type of posts: the unboxings! Let's get started.

Cześć wszystkim! Piątek, piąteczek, piątunio! Chociaż w sumie dla mnie to nie robi różnicy, bo ja w weekend pracuje... Wam też ten tydzień tak dziwnie zleciał? Nie wiem, może powrót na uczelnie tak mi dał we znaki. Dzisiaj przychodzę do Was z moim ulubionym postem: unboxing! 
1. NIP+FAB KALE FIX MOISTURISER - €16.20 for 30ml

This is the first thing that I fished out from the box and I was so excited. I heard a lot about this brand but was never really interested in buying anything. My current moisturiser is not working for me, so I ready to try a new one. Although I do have to say that it has a very specific kale-like scent... not my fave.

Ten krem był pierwszą rzeczą którą wyłowiłam z pudełka i muszę przyznać że jestem serio podekscytowana. Dużo słyszałam o tej firmie, ale jakoś nigdy nie miałam pociągu aby coś zakupić. Ucieszyłam się na ten krem, bo mój dotychczasowy zaczął coś szwankować. Jedyny minus tego kremu to jego zapach, dość intensywny zapach jarmuża.

2.UNANI ILLUMINATE MILK CLEANSER - €16.00 for 200ml

Okay guys, so this isn't your typical cleansing milk, this one you actually have to rinse off. Strange right? Well, I am curious to give this a try and see how it works on my skin, which, side note, has been giving me so much trouble lately that I'm willing to experiment.

Okej, więc to mleczko nie jest typowym mleczkiem to twarzy - tego musimy zmyć po użyciu. Dziwne co nie? Jestem ciekawa jak zadziała na moją skórę, która ostatnio strasznie płata mi figle. Jestem gotowa poeksperymentować. 

3. VITAMASQUES MANUKA HONEY FACE MASK - €4.95

Yes, yes, yes! I love getting masks in my boxes. I especially like to do them before sleep so that I can wake up with smooth skin. This one is infused with manuka honey, which will definitely help to bring back the moisture to my skin.

Tak, tak, tak! Kocham dostawać te maski na twarz. Uwielbiam sobie wieczorkiem siąść i przed spaniem właśnie taką maskę nałożyć. Na drugi dzień moja skóra jest gładka i nawilżona. Ta jest napakowana miodem manuka więc na pewno będzie idealną bombą nawilżającą. 

4. TRUE ORGANIC OF SWEDEN MULTI PURPOSE BALM - €26.20 for 50ml

At first I wasn't quite sure what this was, all it said is that it's good for everything. You can use this balm on your hands, elbows, nose, lips... literally everywhere. I am intrigued by this balm and I will test it out soon. By the way, it's an all natural product.

Na początku nie do końca wiedziałam o co chodzi z tym produktem. Na opakowaniu pisze że można go używać na wszystko - na ręce, łokcie, kolana, usta. Zaintrygował mnie ten specifik i nie mogę się doczekać aby go przetestować. A poza tym, ten krem jest całkowicie naturalny.

5. THEBALM MATTE KUMAR SINGLE EYESHADOW - €1 for 0.5g

Lastly, we have a makeup product; it's a single eyeshadow from theBalm in this lovely burgundy shade. I already used this shade on my eyes and it's a very smooth eyeshadow. Very blendable and easy to work with.

No i na koniec dostaliśmy kosmetyk; pojedyńczy cień do powiek od firmy theBalm w tym pięknym, burgundowym kolorze. Już zdąrzyłam go wypróbować i mogę powiedzieć że jest to bardzo dobry cień. Łatwo się rozprowadza i jest dobrze napigmentowany. Overall, I really enjoyed this box. The total value of the January box is €64.35. The only complaint I have is that there was only one makeup product. I wish they would put more makeup and a little less skin care. You can sign up to Glossybox by using my affiliate link HERE. That is all for today! Thank you all for reading and talk to you soon!

Ogółem bardzo fajne pudełko, ale zabrakło mi kosmetyków. W sumie dostaliśmy tylko jedeń cień a reszta to były produkty do pielęgnacji ciała. Całkowita wartość tego pudełka to €64.35. To by było na tyle dzisiaj! Mam nadzieję że post się spodobał. Do następnego!No comments:

Post a Comment