28 March, 2017

EMPTIES: February + March 2017 / Luty + Marzec 2017

Hello everyone! How is your day? I'm currently taking a break from doing my assignments - a little procrastination never hurt anyone. Today I would like to show you my February and March empties. I didn't have the time to do them last month, so I decided that I'll combine the two months into one post. Let's get started.

Hej wszystkim! Jak Wam mija dzień? Zrobiłam sobie szybką przerwe w uczeniu i chciałabym Wam pokazać moje denko z ostatnich dwóch miesięcy. Luty za szybko mi zleciał i nie zdąrzyłam napisać notki ale zdecydowałam że zrobie takie podwójne denko. Zaczynajmy!FACE CARE / Pielęgnacja twarzy
These past 2 months, I managed to use up the NIP+FAB Kale Fix Moisturiser, which quickly became one of my favourite face creams. I can't wait to repurchase this one. I also used up the Kolastyna Refresh Face Cleansing Gel. I absolutely adored this face cleanser and I will repurchase when I go back to Poland.

W przeciągu tych dwóch miesięcy zużyłam mój ulubiony krem do twarzy NIP+FAB Kale Fix. Zamierzam kupić go ponownie. Również skończył mi się żel do twarzy od Kolastyny z którym bardzo się polubiliśmy i kupię go ponownie jak polecę do Polski. 


BODY CARE / Pielęgnacja ciała
This month, I used up the Roger & Gallet Bois d'Orange Invigorating Shower Gel that I received in a PR package from Market Match. I absolutely loved this shower gel, the scent was amazing. I also finished one of my favourite roll-on deodrants, the Cien Natural Minerals Roll On Anti-Perspirant.

W tym miesiącu zużyłam żel pod prysznic od firmy Roger & Gallet który dostałam w paczce PR. Żel był na prawdę dobry i świetnie pachniał. Skończył mi się również mój dezodorant w kulce Natural Minerals od firmy Cien. 


HAIR CARE / Pięlegnacja włosów
In terms of hair care, I used up my Cien Fruity Day Shampoo. I really liked this shampoo, however I noticed that it caused my scalp to get very dry so I will not repurchase. I also finished my favourite hair conditioner, the Cien Repair and Care Conditioner. I always go back to this one, because it never fails me. Lastly, I used an Aussie 3 Minute Miracle Deep Conditioner that I received in one of my GlossyBoxes.

Jeśli chodzi o włosy, zużyłam szampon Fruity Day od marki Cien. Niestety szampon wysuszył mi skóre głowy więc nie kupię go ponownie. W tym samym czasie skończyłam odżywkę Repair and Care od tej samej firmy. Zawsze do niej wracam :) Zużyłam próbkę maski Aussie 3 Minute Miracle Deep Conditioner którą dostałam w Glossybox'ie. 


MAKEUP / Makijaż
There are a few things in this category that are in my collection for too long and I feel they should go. The Seventeen Stay Time Foundation is definitely past its expiration date and so is the Catrice Prime and Fine Anti Red Base. I don't think I will repurchase both of these items, as they just didn't work too well with my skin. I also finished the AA Mattifying Base for Combination Skin. It was good while it lasted, but I don't think I would repurchase. I used up the NYC Smooth Skin Perfecting Primer and I would like to repurchase this again, however I can't find any NYC stands near me... The Catrice Jet Lash Mascara actually dried up on me, but I knew it was it's time to go. I liked this mascara and I may repurchase in the future. The Essence Keep It Perfect Make Up Setting Spray was a good setting spray, however the nozzle was a bit too extreme for my liking so I won't repurchase this particular product. Lastly, I'm dumping the Essence All About Matt Fixing Powder, because as you can see, I hit major pan on this powder. I virtually can't get any more product on my brush. I liked this powder and I might repurchase in the future.

W tej kategorii mam kilka rzeczy które były w mojej kolekcji o wiele za długo. Podkład Seventeen Stay Time i baza Catrice Anti Red Base już dawno powinny wylądować w koszu. Szczerze powiem że raczej nie kupię tych produktów, ponieważ czuję że nie są dla mnie. Zużyłam baze matującą od AA która była dość dobra ale raczej nie kupię jej jeszcze raz. Za to baza rozświetlająca od firmy NYC bardzo mi przypadła do gustu i z miłą chęcią kupię ją ponownie. Tusz Catrice Jet Lash wysuszył się więc to był czas aby się jej pozbyć. Tusz był bardzo dobry i być może kupię go ponownie. Płyn do przedłuzania makijażu od firmy Essence był dość dobry ale te atomizer nie był zbyt delikatny więc nie kupię go ponownie. No i na koniec, puder All About Matt od firmy Essence również mi się skończył, jest go tak mało że nie potrafię zebrać jakieś ilości produktu na pędzel więc zrezygnowałam. Polubiłam ten puder i być może kupię go ponownie.


MISCELLENOUS / Różne
This last section includes all the random stuff I managed to use up during those 2 months. Can you believe that I used up 2 perfumes. I am so sad, because my collection is getting smaller and I am not happy about that. The first perfume I used up is the Katy Perry Royal Revolution and it's one of my favourite scents. The other perfume I used up is this little sample of the Hugo Boss Orange EDT. I am considering buying a full size of this one soon. I also managed to finish the This Works Deep Sleep Pillow Spray, that I absolutely adore. This spray actually worked; it helped me with falling asleep and the sleep I got was definitely better. Lastly, I'm throwing these two beauty sponges from Primark Beauty. I got new ones and these were so old, that they needed to go.

W tej kategorii mam kilka różnych rzeczy które nie pasują do żadnej z powyższych kategorii. Możecie uwiezyć że zużyłam aż dwa perfumy? Trochę mi smutno gdyż moja kolekcja się troszkę zmniejszyła. Pierwszy perfum który mi się skończył jest od Katy Perry, Royal Revolution i jest jednym z moich ulubionych zapachów. Drugim perfumem jest próbka perfumu Hugo Boss Orange, który tak mi się spodobał że zastanawiam się nad kupnem dużego opakowania. Również zużyłam spray na poduszkę Deep Sleep od firmy This Works. Ten spray pomagał mi zasnąc i dobrze spać. Bardzo polecam! No i na koniec wyrzucam te dwie gąbeczki do makijażu, kupiłam nowe a te jak widać już są z niezbyt dobrym stanie. 


So that is all for today. I hope you enjoyed this post. I know it's a bit long, but from now on I will do my empties the usual way - every month. Thank you all for reading and talk to you soon!

No i to wszystko na dzisiaj! Mam nadzieje że post Wam się spodobał, wiem że jest trochę przydługi ale od teraz bedę normalnie pisać denko czyli miesięcznie. Dzięki za czytanie i do nastepnęgo! 


No comments:

Post a Comment