14 April, 2017

UNBOXING: Glossybox April 2017 / Kwiecien 2017

Hello everyone! It's almost Easter, wow the time flies. How are you keeping? Today I'm coming to you with my April Glossybox unboxing. This month's edit focuses on the busy glossies and the goodies are supposed to save us some time :) Let's check it out.

Cześć wszystkim! Mamy już prawie Wielkanoc... ale ten czas leci. Jak tam u Was? Dzisiaj chciałabym Wam pokazać co dostałam w kwietniowym Glossybox'ie. W tym miesiącu pudełko skupia się na produktach które mają nam zaoszczędzić czas. Zaglądnijmy więc do pudełka :) 1. ELGON DELIWASH CLEANSING CONDITIONER - €9.50 for 100ml
This is a 2-in-1 cleansing shampoo and conditioner. I never tried a cleansing product for my hair before, although I heard it's important to do that every so ofter. Excited to try that, even though I'm not sure what to expect.


Jest to szampon i odżywka w jednym, ale troszkę inna. Produkt jest oczyszczający, a ja przeważnie używam nawilżających szamponów. Jestem ciekawa jak zadziała na moje włosy. 

2. MITCHELL AND PEACH ENGLISH LEAF SHOWER GEL - €4.70 for 50ml
This is a great travel companion, that would last you for a couple of uses. It's a luxury shower gel that is apparently hand blended. I will probably leave this aside for when we go out of town for the weekend.


Ta próbka jest idealna aby zabrać ze sobą na wycieczkę poza miasto. Jest to luksusowy żel pod prysznic który podobno był mieszany ręcznie. 

3. SPORTFX DOUBLE TIME BRUSH BUFFER + POWDER DUO - €12.95
Okay, so I have already tried this brush out, you know... I couldn't wait. I used the flat top side for my foundation and the fluffy side for my blush. I can say straight off, that I adore the fluffy side as it applied my blush seamlessly. I'm not a fan of the flat top side for my foundation, but maybe it will work better for contouring.


Okej, więc ten pędzelek już zdąrzyłam wypróbować... nie mogłam się powstrzymać. Jak widać, pędzel ma dwie części - płaską i puszystą. Bardzo polubiłam tą puszystą część szczególnie do nakładania różu. Tą płaską część nie polecam do używania z podkładem, po prostu jest za licha. Być może nada się do konturowania twarzy. 

4. MODELCO CONTOUR STICK - €8.00
This contour stick is a little on the warm side, so anyone that prefer a more cooler contour will not appreciate this product. I found this product to work just fine on my skin tone, plus it has a very creamy formula.


Ta kredka do konturowania ma dość ciepły odcień, więc może nie przypasować osobom które wolą troszkę chłodniesze odcienie. Jak dla mnie produkt spisał się dość dobrze, plus jest bardzo kremowy. 

5. RODIAL GLAMOLASH MASCARA XXL - €13.85 for 6ml
I actually have nothing to write about this product, because I didn't open it yet. I want to keep it aside for a while, until I use up a few more of my opened products. However, Rodial promises that this mascara has a long wear formula and is extremely volumising.


O tym tuszu na razie nie mam nic do napisanie, gdyż nawet go nie otworzyłam. Chcę sobie go zostawić i otworzyć dopiero jak wykorzystam kilka już otwartych tuszów. Niemniej jednak, producent obiecuje że maskara ma długotrwałą formułę i daje extremalną objętość. 


So that is all for today. The overall value of this GlossyBox is €49. I feel that it was a good box, however we didn't receive many full sized products except the brush. Doesn't bother me too much, because how ofter do you go through a contour stick this size? I hope you enjoyed this product and don't forget to let me know what you thought of this month's box. Talk to you soon :)

No i to wszystko na dzisiaj. Całkowita wartość tego Glossybox'a to €49. Jak dla mnie, to pudełko było dobre, jednak jak widać nie dostaliśmy zbyt dużo pełno-wymiarowych produktów, oprócz pędzelka. Nie przeszkadza mi to aż tak bardzo, bo szczerze jak często zużywamy całą kredkę do konturowania? Napiszcie mi w komentarzach co Wy myślicie o tym pudełku. Do następnego :) 


No comments:

Post a Comment