17 May, 2017

UNBOXING: Glossybox May 2017 / Maj 2017

Hello everyone! I am back :) I mentioned on my facebook (@avantvousblog) that I needed to take a little break, because of the exams. But since they are over and I am ready to come back with full force. I am coming back with one of my favourite posts - Glossybox unboxing. Let's get started :)

Hej wszystkim! Wróciłam :) Na moim Facebook'u napisałam krótką notkę dlaczego nie mogłam pisać na blogu. W skrócie - sesja mnie pochłoniła. Ale studia skończone więc jestem gotowa żeby tutaj wrócić. Dzisiaj zapraszam Wam na unboxing najnowszego Glossybox'a :) 1. SCRUBLOVE ACTIVE CHARCOAL BODY SCRUB - €16.90

This was one of the sneak-peaked products that was on the card. To be honest, I was surprise by the amount of product that this product contains. Initially, I imagined it will be just a one time use item, but nope... I can see myself using this product at least 3 times.

Ten specifik był jednym z tych który był nam pokazany na kartce dołączonej do naszego pudełka. Szczerze powiem że byłam zaskoczona ilością produktu w opakowaniu. Spodziewałam się że użyje peelingu raz i to by było na tyle, ale wygląda na to że produktu mamy na przynajmniej 3 użycia. 

2. NUTRAKISS LIP PLUMPER - €11.97 for 3ml

I think this is one of the most exciting products of May's box. A plumping lipgloss? Yes, please :) Since my lips, are I guess an average size, I am always down to make them look a little more plumper and bigger. I already used this little thing, and I have to say it has a tingling sensation, however it does not hurt. It makes my lips super smooth and possibly a little plumper. Plus it comes with a key chain!

Myślę że jest to jeden z produktów który najbardziej mnie ucieszył w tym miesiącu. Błyszczyk który delikatnie powiększa usta? Tak, proszę :) Moja usta mają dość przeciętną wielkość, więc nie zaszkodzi jeśli mogłabym je delikatnie powiększyć. Już zdąrzyłam spróbować tego maleństwa i muszę przyznać że daje delikatnie mrowiące uczucie ale nic ekstremalnego. Po użyciu moje usta są wygładzone i delikatnie wypełnione. 

3. RUBY BLUSH IN CORAL - €14.99

Okay, right off the bat - the packaging sucks... It's looks and feels so cheap and it's very hard to open. However, the product inside that shitty packaging is so good! The powder is so creamy, soft and very pigmented. Don't be scared of the colour... doesn't look as bright on the cheeks, but don't forget to tap off the excess before applying.

Okej, od razu powiem - opakowanie jest dosyć średnie. Wieje taniochą, no i do tego strasznie cieżko je otworzyć. Ale pomijając ten mankament, to co jest w środku jest na serio dobre. Róż jest kremowy w dotyku, miękki i ma świętną pigmentacje. Nie bójcie się tego koloru, wygląda straszniej w opakowaniu. 

4. DR. PAWPAW ORIGINAL BALM - €8.45

This product was made famous by SoSueMe here in Ireland, but in all fairness I was never drawn to it. I already own a multi-purpose balm from the True Organic of Sweden, so I didn't find the need to own another one. But since I received it here and I already tried it out I can admit that it is actually better than the True Organic of Sweden one. Plus, it's way cheaper.

O tym balsamie dowiedziałam się przez Irlandzką bloggerkę - SoSueMe, ale przyznam że nie bardzo mnie do niego ciągneło. Już w swojej kolekcji mam jeden multi-krem z firmy True Organic of Sweden i nie widziałam potrzeby aby kupować drugiego. Ale skoro właśnie go dostałam to byłby grzech aby go nie spróbować i szczerze powiem że jest nawet lepszy i tańszy od tego z True Organic. 

5. CAUDALIE VINOSOURCE MOISTURISING SORBET - €7.00 for 10ml

I am so happy we got a sample of a Caudalie product. This brand is very hyped up in the beauty world, but the price tag is also a little too hefty for me. I already tried out this moisturiser and let me tell you... it's so hydrating. I probably won't buy a full size, because of the price however if I can get my hands on the travel size I will.

Ale jestem szczęśliwa że dostałam coś z Caudalie. Wokół tej marki jest dość duży szum ale niestety ceny są poza moim zasięgiem. Zdąrzyłam już wypróbować ten krem i niestety ale zakochałam się. Wątpie abym kiedyś kupiła pełnowymiarową wersje tego kremu ale jeśli bedą gdzieś miniaturki to je pewnie zgarnę. 


So that is all for today. The overall value of this box is €59.31, which is a very good price considering I only paid €10 for the box. If you want to sign up to Glossybox you can use my affiliate link HERE. I hope you enjoyed this post and let me know in the comments what's your opinion on this box. Talk to you all soon :)

No i to wszystko na dzisiaj. Wartość tego pudełka to €59.31, czyli bardzo cena biorąc pod uwagę to że zapłaciłam za niego około €10. Jesli chcecie zapisac sie na Glossybox'a to polecam moj link TUTAJ. Mam nadzieje ze post sie podobał. Napiszcie mi w komentarzach co myślicie o tym pudełku. Do następnego. 


No comments:

Post a Comment