30 June, 2017

EMPTIES: Makeup June 2017 / Czerwiec 2017

Hi everyone! How are you all? A month has passed since I started to work permanently with SAP. Time flies, right? Anyways, today I would like to show you the rest of my empties which include makeup items only. Split empties won't be a thing, I promise but I gathered so much of it over the past couple of weeks that I had to make separate posts. Let's get started!

Hej wszystkim! Minał już miesiąc odkąd zaczełam pracować na stałe w SAP. Ale ten czas leci, co nie? Tak czy owak, dzisiaj chciałabym Wam pokazać resztę moje denka, czyli same kosmetyki kolorowe. Obiecuję, takie podzielone denko nie zostanie tutaj na stałe, ale tyle się tego nazbierało, że nie dałabym rady zmieścić wszystkiego w jednym poście. Zaczynajmy!
1. MASCARA / Tusze do rzęs
I decided to throw these mascaras away as firstly, they were quite old... definitely past their expiration date and secondly, two of them were dried up. I enjoyed the Essence Multi Action mascara the most, as it gave me volume and a bit of length at the same time. The Catrice Lashes to Kill Waterproof mascara was good, but not spectacular. The Benefit They're Real mascara is a great mascara but a little too expensive for my purse.

Postanowiłam że wyrzuce te trzy tusze, ponieważ po pierwsze, są już dość stare a po drugie, dwa z trzech tuszy wyschły. Najbardziej polubiłam tusz z Essence Multi Action ponieważ dodawał objętości i trochę długości czyli to co lubię najbardziej. Ten tusz z Catrice Lashes to Kill był dobry ale nie niezastąpiony. Tak samo był z tuszem Benefit They're Real - fajny tusz ale trochę za drogi jak dla mnie.2. EYEBROWS / Brwi
I used up my Benefit Gimme Brow gel, which is actually duped by the Essence Make Me Brow. It's a great brow gel, but I would not repurchase since the Essence one does the exact same thing for a fraction of the price.

Zużyłam mój żel do brwi Gimme Brow od Benefit. Ten żel ma swojego zamiennika który uwierzcie mi, działa dokładnie tak samo. Zamiennikiem jest żel do brwi Essence Make Me Brow. W związku z tym, raczej będę używać tego z Essence, bo po co przepłacać!

I also finished the Kiko Precision Eyebrow Pencil in 02. It's one of my favourite brow products of all times. The colour and the formula was just right. I should definitely stock up on Kiko products again because they're bomb!

Również skończyłam moją ulubioną kredkę do brwi od firmy Kiko w kolorze 02. Ten kolor i ta formuła były idealne. Na pewno muszę znowu zaopatrzeć się w produkty od Kiko.3. COMPLEXION / Cera
I finished the Essence Instant Matt Setting Spray. I loved the spray on this product, it sprayed a fine mist that lightly covered your face. However, I'm not sure if it prolonged my makeup as much as the L'Oreal Setting Spray does. On the other hand, I think this spray is great for intensifying eyeshadows and could easily replace the Mac Fix+ in this department, but this department only.

Zużyłam spray matujący od Essence i muszę przyznać że nie byłam zadowolona z tego produktu. Sam spray czyli ta dysza działała bardzo dobrze. Rozprowadzała produkt idealnie na całą twarz, niestety produkt w środku opakowanie, nie był już taki dobry. Myślę że ten spray fajnie się nada aby polepszyć pigmentacje cieni po powiek, być może zastąpić Fix+ z Mac'a w tej kwesti, ale tylko w tej.
 
Oh my, this Catrice Allround Concealer Stick is so old that I'm not sure if it's still safe to use it 😅 I bought it ages ago, with the intention of using as a spot concealer. However, even though this is the lightest shade, it was still too dark and orange for me. It's a no from me on this one.

O wow, korektor w sztyfcie Allround od Catrice jest już tak stary że powinien dawno wylądować w koszu. Kupiłam go wieki temu, aby używać go na krosty lub pryszcze na twarzy. Kupiłam najjaśniejszy kolor, jednak i tak jest zbyt ciemny i zbyt pomarańczowy jak da mnie... Jestem na nie :) 4. LIPS / Usta
The PS.... Super Matte Liquid lipstick was the first liquid lip I ever bought and it was the biggest regret. The colour is pretty, yes, but the formula, not so much. It crumbles off the lips straight away and I can't make it work no matter what I do. Definitely will not buy again!

Płynna pomadka Super Matte od PS jest pierwszą taką pomadką którą kupiłam i do teraz żałuję tego zakupu. Kolor jest śliczny, przyznaję ale formuła już nie za bardzo. Pomadka po prostu kruszy się na ustach. Pomadka nie jest tak słaba że nie jestem w stanie z nią współpracować. 

Last but no least, I finished the Essence Lipliner in the shade 11 In the Nude. One of the best and cheapest lipliners on the market. If you still haven't got your hands on them, you should fast! This is my favourite colour - the perfect nude.

No i ostatnią rzeczą jest konturówka Essence w kolorze 11 In the Nude. Jest to jedna z najlepszych i najtańszych konturówek na rynku. Jeśli jeszcze jej nie wypróbowaliście, to na co czekacie? A ten kolor... po prostu bajka! So that is all for today! I hope you enjoyed this post. Let me know in the comments down below what products you have used up this month. Thanks all for reading and talk to you very soon :)

No i to tyle na dzisiaj. Napiszcie mi w komentarzach o produktach które wy daliście radę wykorzystać w tym miesiącu. Dzięki i do następnego! 
2 comments:

  1. Ran out of my health mix Bourjois foundation this month and replaced it with the square, better coverage bottle following your advice. Very happy with it, thank you!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Yes, it's so much nicer! One of my favourite foundation ever :)

      Delete