13 June, 2017

MY MAKEUP BAG: Work Edition

Hello everyone! How is your day? My day was pretty chill, no surprises there. So today, I would like to show you what's in my makeup bag for work. I wrote a similar post about a year ago, but I figured it would be a good idea to make an updated one. You can check it out HERE!   Let's get started :)

Hej wszystkim! Jak Wam mija dzień? Mi dzionek mija dość spokojnie, bez żadnych niespodzanek. Dzisiaj chciałabym się z Wami podzielić co jest w mojej kosmetyczce którą biorę ze sobą do pracy. Jakiś rok temu napisałam podobny post, ale używam całkiem innych produktów więc pomyślałam że będzie to dobry pomysł aby napisać coś bardziej aktualnego. Zaczynajmy!I usually moisturise and prime before I leave the house. The purpose of that is so that the moisturiser and primer have a chance to sink into my skin properly. For moisturiser, I either use The Body Shop Oils of Life Facial Oil or the Lavera All-Round Cream at the moment. In terms of primers I don't have a specific one that I use - it changes everyday, depending on how my skin looks in the morning.

Krem do twarzy oraz primer nakładam zanim wyjdę z domu. Robię to dlatego aby dać tym dwóm produktom więcej czasu na wchłonięcie zanim nałożę na twarz podkład. Aby nawilżyć skórę używam Oleju do Twarzy Oils of Life od firmy the Body Shop lub Kremu All-Round od firmy Lavera. Jeśli chodzi o primer, to szczerze powiem że używam codziennie innego. To zależy od tego jak moja skóra się w tym dniu czuje. 

1. MAYBELLINE FIT ME MATTE & PORELESS FOUNDATION

2. ESSENCE CAMOUFLAGE CONCEALER

3. SMART GIRLS GET MORE TRANSLUCENT POWDER

4. ESSENCE THE FALSE LASHES EXTREME VOLUME & CURL MASCARA

5. SLEEK FACE FORM PALETTE IN LIGHT

6. CATRICE BROW SHAPER IN PRECEYES BROWN

7. BROWCOTE EYEBROW SHAPER

8. L'OREAL INFALLIBLE SETTING SPRAY

9. DR. PAW PAW ORIGINAL BALM

I keep all of my stuff in this makeup bag I received in the August Glossybox. It's on the smaller side, but it fits everything and doesn't take up too much space in my bag. That is all for today anyway. I hope you enjoyed this post :) Let me know in the comments down below what products do you carry in your "Work" makeup bag. Thanks so much for reading and talk to you very soon :)

Wszystkie kosmetyki trzymam w kosmetyczne która dostałam w Sierpionym Glossybox'ie. Kosmetyczka jest dość mała, ale wszystko co potrzebne się do niej mieści i nie zajmuje dużo miejsca w mojej torebce. No i to wszystko na dzisiaj. Mam nadzieje że post się Wam spodobał. Napiszcie mi w komentarzach co znajduje się w Waszych kosmetyczkach do pracy. Do następnego! :)*Links are not sponsored

No comments:

Post a Comment