22 June, 2017

SKINCARE ROUTINE: Hey Honey

Hi everyone! How are you all? Enjoying the weather, because I definitely am... Even got a little tan. I also got my Final Year results back and I can officially say that I am a 1.1 BIS Graduate! Super happy and excited to close this chapter of my life. Today, I would like to show you my latest skincare routine featuring all Hey Honey products.

Hej wszystkim! Jak się macie? U nas jest świetna pogoda, więc staram się jak najbardziej z niej korzystać... nawet się troszkę opaliłam. Wczoraj dostałam wyniki z egzaminów i muszę się pochwalić że zdałam mój licencjat na 6! Jestem bardzo zadowolona z moich wyników i z tego że już mogę zamknąć ten rozdział. Dzisiaj chciałabym Wam pokazać jak dbam o moją skórę więc zaczynajmy! 1. GOOD MORNING HONEY SILK FACIAL SERUM - €44.95
I must admit, I am usually lazy with my skin care and only opt for a moisturiser before applying my primer and makeup. However, after receiving this serum and using it regularly I saw a difference and results upon first application. The serum is very hydrating, leaving the skin plump and ready for moisturiser. The serum has a yellow tint and a delicate honey scent. The scent does not linger and the tint of the serum is not visible on the skin.

Muszę się przyznać, byłam troszkę leniwa i przeważnie używałam tylko olejku lub kremu pod bazą i makijażem. Jednak odkąd dostałam to serum i zaczęłam je używać codziennie, momentalnie zobaczyłam różnice. Serum jest bardzo nawilżające oraz pozostawia skórę gotową na następny krok czyli krem. Serum ma delikatnie zółty kolor i pachnie jak miód. Zapach oraz kolor nie utrzymują się na twarzy. 


2. BOOST IT UP! DAILY MOISTURISER CREAM - €34.95
After letting the serum sink into the skin a little, I apply the Daily Moistuiser Cream. This is just another step that makes a difference with my skin. I notice that the serum + moisturiser combo really make a difference in the way that my skin looks. I can see that the moisturiser locks the serum in place so that the skin remains hydrated throughout the day. This moisturiser is white in colour and does not have a scent.

Zostawiam serum na chwilę aby wsiąknęło do skóry i potem nakładam krem nawilżający do twarzy z tej samej firmy. Zauważyłam że kombinacja serum i kremu na prawdę sprawia że moja skóra wygląda lepiej. Krem ma biały kolor i jest bezzapachowy. 


3. OPEN YOUR EYES EYE CONTOUR LIFTING FLUID - €34.95
I started to use eye creams after receiving one in my March Glossybox. The one from Hey Honey is a little more smoother and I can feel the hydration under my eyes. I guess the texture is more on the serum side rather than a cream.

Kremy pod oczy zaczęłam używać dość nie dawno, po dostaniu jednego w Marcowym Glossybox'ie. Ten od Hey Honey jest bardziej płynny i mocniej nawilża niż ten z Glossybox'a. Tekstura tego kremu bardziej wpada w serum niż w krem. 


To finish off, this is one of my favourite skin care products to date. Yes, I enjoyed the NIP+FAB moisturiser or my Oolution eye cream, they were never a part of a single system. The combination of all these products makes my skin look and feel fabulous. As you can see, the products are on the expensive side in terms of price, however the results that they provide are undeniable. If you can't afford the whole system, I would recommend getting at least the moisturising cream which is actually my favourite product. That is all! Until next time :)

Na koniec chciałabym dodać że te produktu od Hey Honey stały się moimi ulubieńcami. Tak, podobał mi się krem od NIP+FAB lub ten z Oolution, ale one nie były częścią jednego systemu. Kombinacja tych wszystkich produktów sprawia że moja twarz wygląda fantastycznie. Jednak jak widzicie, cena tych specifików jest dość wysoka, ale rezultaty są niezaprzeczalne. Jeśli nie jesteście w stanie kupić całego systemu, polecam zacząć od mojego ulubionego produktu czyli kremu na dzień. No i to wszystko na dzisiaj! Do następnego :) 


*#notsponsored - I received all products from Hey Honey for free, however I am not obligated to review or mention these products. // #niesponsorowane - Produkty dostałam za darmo od Hey Honey, lecz nie jestem zobowiązana o nich pisać.No comments:

Post a Comment