05 July, 2017

JUNE FAVOURITE: Dr. Pawpaw Original Balm

Hello everyone! How are you all feeling after the weekend? My weekend wasn't all that crazy. We went to the Burren on Saturday and then hung out in the park on Sunday. Today, I would like to introduce you to my monthly favourite - the Dr. Pawpaw Original Balm. Let's get started!

Hej wszystkim! Jak Wam mija tydzień? Mój dość spokojnie, w weekend pojechaliśmy na małą wycieczkę do Burren a w niedziele sobie odpoczywaliśmy w parku. Dzisiaj chciałabym Wam pokazać mojego ulubieńca miesiąca, czyli uniwersalny balsam marki Dr. Pawpaw. Zaczynajmy!
I received this product in my May Glossybox and to be honest, since that day we are inseparable. It goes everywhere with me; to work, out and about. It lives in my handbag. The Dr. Pawpaw balm is a multi purpose skincare product. It can be applied to your lips, nails, cuticles, hair and basically anywhere you want.

Dostałam ten produkt w majowym Glossybox'ie i muszę się przyznać że od tego dnia jesteśmy nierozłączni. Jest ze mną wszędzie; w pracy, w sklepie po prostu żyje w mojej torebce. Balsam od firmy Dr. Pawpaw jest balsamem wielozadaniowym. Można go używać na usta, paznokcie, skórki, włosy i praktycznie gdziekolwiek.


The balm only consists of 4 ingredients - petrolatum, aloe vera, olive fruit juice and papaya. Thanks to those ingredients, the balm is very moisturising. The hydration actually lasts. There are no silicones that create a fake sense of hydration. The balm has a clear, slightly glossy finish. You can get this product in many pharmacies in Ireland, as well as online. The price ranges from €7.15 to €8.35 depending on where you buy it.

Balsam składa się tylko z 4 składników - wazelina, aloes, sok z oliwek oraz papaja. Dzięki tym składnikom, balsam jest bardzo nawilżający i ten stan trwa przez dłuższy czas. W składzie nie ma silikonów które mają za zadanie nawilżyć ale tylko powierzchniowo. Balsam na przeźroczyste, delikatnie "błyszczykowe" wykończenie. W Irlandii, ten produkt można kupić w wielu drogeriach i aptekach jak i w sklepach internetowych. Cena wacha się od €7.15 do €8.35, w zależności od sklepu.


So that is all for today! I hope you enjoyed this post. Have you found your super hero product, like I did with the Dr. Pawpaw balm? Thank you all for reading and talk to you very soon.

No i to wszystko na dzisiaj! Mam nadzieję że post się spodobał. A Wy znaleźliście już swojego bohatera torebki? Do następnego!No comments:

Post a Comment