19 July, 2017

MAKEUP HAUL: Catrice | Wet'n'Wild | MAC | Maybelline | Sleek | Bielenda

Hello everyone! How are you all today? It's just under a month and I'll be on my holidays. This year we are going back to basics... we'll be travelling to Poland. Today, I would like to show you some things that I bought over the course of the week. Some things I bought myself, some I got from my friend. Let's get started!

Hej wszystkim! Jak Wam mija tydzień? Już za niecały miesiąc jedziemy na wakacje. Tym razem wracamy do korzeni... czyli wakacje w Polsce. Dzisiaj chciałabym się podzielić moimi zakupami które zrobiłam przez ten ostatni tydzień. Niektóre rzeczy kupiłam sama a niektóre dostałam od kumpeli. Zaczynajmy!1. CATRICE PRIME & FINE TRANSLUCENT POWDER
I bought this powder to replace my translucent powder from Smart Girls Get More. It took me 9 months to use up the jar, but I didn't get bored of it. The Catrice one is just as good and available in many pharmacies as well as in Penneys.

Kupiłam ten puder aby zastąpić ten od Smart Girls Get More, którego zobaczycie w następnym denku. Zajęło mi około dziewięciu miesięcy aby wykorzystać całe to opakowanie, więc jest bardzo wystarczalny. Ten od Catrice jest tak samo dobry i szeroko dostępny.


2. WET'N'WILD PHOTO FOCUS PRESSED POWDER in Warm Light
After so much hype in the beauty world, I managed to get my hands on the Photo Focus powder. I was planning to buy the foundation as well but of course it was sold out. This powder add a little more coverage but it's not very heavy.

Po wielkim szumie w świecie kosmetycznym, udało mi się dostać te puder od Wet'n'Wild. Planowałam kupić jeszcze podkład ale oczywiście był już wyprzedany. Ten puder świetnie kryje ale nie jest zbyt ciężki na twarzy.


3. MAC FIX+
I'm almost done with my MAC Fix +. This was probably my first high-end purchase for myself, I'm always going to feel a little sentimental. It's a great setting spray - it gets rid off the powder appearance of the face as well as refreshes the skins.

Prawie wykorzystałam moją poprzednią buteleczkę Fix+, więc trzeba było kupić nową. Był to mój pierwszy produkt z górnej półki, więc zawsze będę miała sentyment do tego specifiku. Jest to świetny spray który odświeża twarz i utrwala makijaż.


4. MAC STROBE CREAM
I'm branching out to the high end world of makeup, so along with the Fix+ I also decided to get this travel sized Strobe Cream. Since my skin is dry again, I'm more than happy to use this to add some hydration and glow to my skin.

Chcę zacząć próbować więcej kosmetyków z trochę wyższej półki, więc razem z Fix+ kupiłam Strobe Cream od MAC'a. Odkąd moja skóra wróciła do swojego suchego stanu, w każdy sposób próbuję ja nawilżyć, a słyszałam że ten produkt jest w tym dość dobry.


5. MAYBELLINE SHINE FREE PRESSED POWDER
I received this product and the next two from my friend. I haven't tried this powder on my face, but I assume since it's shine free it will be good to mattify my forehead to delay the oils getting through.

Ten produkt i dwa kolejne dostałam od koleżanki. Tego pudru jeszcze nigdy nie próbowałam, więc jestem ciekawa jak na mnie zadziała. Ale skoro puder ma w opisie "Shine Free", to domyślam się że nieźle poradzi sobie z moim czołem aby nie przepuścić moich naturalnych olejów na wierzch.


6. SLEEK EYE BROW DEFINER
I tried a similar product from Revlon and I liked the way it made my brows look. The Sleek one looks like an easy product to use to get brows in shape quickly.

Jestem w trakcie testowania podobnego produktu od Revlon i bardzo podoba mi się jak moje brwi dzięki niemu wyglądają. Ten od Sleek wygląda na łatwy i szybki do użytku produkt.


7. BIELENDA MAKEUP FIXER
There's never too many fixing sprays. Whether they just refresh your face or prolong makeup, I'll take them all. I quite like the size of this spray, definitely travel friendly. Can't wait to test it out.

Nigdy za dużo utrwalaczy w spray'u! Uwielbiam wszystkie, te które odświeżają twarz jak i te które utrwalają makeup. Ten utrwalacz ma świetny rozmiar, idealny na podróże. Nie mogę się doczekać aż go wypróbuję.


So that is all for today! I hope you enjoyed this little haul. I haven't done one in so long, probably because my Glossybox gets me all I need. Oh and now I signed up for Birchbox too! Have you tried any of these products? Let me know in the comments down below, how they perform :) Thanks for reading and see you soon!

No i to wszystko na dzisiaj! Mam nadzieję że spodobał się Wam ten mały haul. Ostatni był dość dawno, ponieważ mój Glossybox dobrze mnie zaopatrza. Oh i teraz również zapisałam się na Birchbox. A Wy, wypróbowaliście któryś z tych produktów? Napiszcie mi w komentarzach Wasza opinie. Dzięki i do następnego! :)
No comments:

Post a Comment