10 July, 2017

REVIEW: Maybelline Fit Me Matte & Poreless

Hello everyone! How are you all today? It's Friday! Oh this week has felt so long, I'm glad it's over. Today I would like to review the Maybelline Fit Me Matte & Poreless Foundation. Everyone is raving about this foundation and I would like to add my 2 cents as well. Let's get started.

Hej wszystkim! Jak Wam mija dzień? Dzisiaj jest piątek! Oh ten tydzień był taki długo, ale ciesze się że już weekend. Dzisiaj przychodzę do Was z recenzją podkładu Maybelline Fit Me Matte and Poreless. Wszyscy mowią o tym fluidzie i ja również chciałabym dodać swoje dwa grosze do dyskusji. Zaczynajmy! Product description / Opis Produktu:
Fit Me Matte & Poreless has been designed for normal to oily skin. Its blurring micro powders refines pores while shine is being absorbed for a natural matte finish. Fit Me Matte & Poreless foundation fits both skin and texture for natural finish and poreless looking skin.

Gładkość i doskonały wygląd z podkładem Fit Me! Idealny do normalnej i tłustej skóry.; kontroluje połysk nie zatykając porów. Pozostawia skórę niesklazitelną.My opinion / Moja opinia
I got this foundation close to a year ago and I remember my first impression was definitely different to how I feel now. When I first purchased and tried this foundation I was amazed and very impressed. It made my skin look flawless thanks to the micro-powders. Bear in mind I had combination / slightly oily T-zone back then.

Ten podkład kupiłam jakiś rok temu i pamiętam że moja pierwsza reakcja była całkowicie inna niż moja opinia dzisiaj. Zaraz po zakupie, byłam bardzo zadowolona z tego produktu. Moja skóra wyglądała nieskazitelnie dzięki tym mikro-pudrom które są w składzie podkładu. Tylko że wtedy miałam skórę mieszana / delikatnie tłustą w strefie T. The foundation has a medium coverage, which I absolutely love about fluid makeup in general. I'm not a fan of either light or super full coverage, so the in between is perfect. I wouldn't recommend building this foundation up, as I noticed that whenever I tried to do it, it would lift up whatever was on my face already and simply become patchy. This unfortunately also happens when you try to apply concealer on top of the product, if the foundation has already dried down.

Podkład ma średnie krycie, co jak najbardziej mi pasuje. Nie lubię lekkiego ani super pełnego krycia, średnie jest dla mnie idealne. Nie polecam budować tego podkładu, bo zauważyłam że za każdym razem jak to próbowałam, to co miałam już wcześniej nałożone po prostu zcierało się z mojej skóry powodując nierówne pokrycie. To niestety również dzieje się gdy nakładam korektor a podkład już zdąrzył wyschnąć. 


Foundation at 8am - 1 hour of wear // Podkład o 8 rano - pierwsza godzina noszenia

Fast forward to July 2017, I do not enjoy this foundation nearly as much as I did a year ago. I feel like the maximum it lasts is about 4-5 hours. After that time it starts to seperate and rub off. The next problem I have is that my face is dry again and this foundation emphasises all of my dry patches no matter how well I hydrate my skin.

Przenosimy się do lipca tego roku i muszę przyznać że nie lubię tego podkładu. Zauważyłam że wytrzymuję on na twarzy max jakies 4-5 godzin, a potem znika i się ściera. Następnym problemem jaki mam to że podkreśla moje suche skórki, mimo że ja bardzo mocno nawilżam moją skórę.


Foundation at 3pm - 8 hours of wear // Podkład o 3 po południu - ósma godzina noszenia

Unfortunately, even though this foundation is a holy grail for many people, it's not for me. I liked the finish at the beginning but it still had many cons. I wouldn't recommend this foundation for people with dry skin and because it does not last on the skin very well. However, if you do want to try this foundation, you can get it in most pharmacies that carry Maybelline. The RRP is only €8.99 but not worth it for me. What do you think of this foundation? Have you tried it? Let me know in the comments down below. Talk to you all soon :)

Niestety, mimo że wiele ludzi kocha ten podkład, on po prostu nie jest dla mnie. Podobał mi się efekt na samym początku jak go kupiłam ale nawet wtedy miał wiele wad. Nie polecam tego fluidu tym którzy mają nawet trochę suchą skórę i dlatego że nie ma dobrej trwałości. Jednak jeśli i tak chcecie go spróbować to można go kupić w większości drogerii. Cena detaliczna to tylko €8.99, ale jak dla mnie nie jest warty nawet takiej ceny. A Wy co sądzicie o tym podkładzie? Wyprówaliście go, czy jednak powiecie pas? Do następnego :) No comments:

Post a Comment