20 July, 2017

UNBOXING: Birchbox July 2017 / Lipiec 2017

Hello my lovies! How are you today? I got a little surprise yesterday... my first ever Birchbox arrived. My initial thoughts? It's definitely smaller than I anticipated, however the box is cute. I will definitely find a use for it. Let's not delay and start unboxing!

Hej wszystkim! Jak się macie? Dostałam wczoraj swojego pierwszego Birchbox'a. Moja pierwsza myśl? To pudełko o wiele mniejsze niż się spodziewałam, ale design jest extra! Na pewno go zatrzymam. Nie przedłużając dłużej, zaczynajmy! 
1. BENEFIT GO GO LIP & CHEEK STAIN - €8.63 for 2.5ml
After subscribing to Birchbox, I was asked to choose which colour of the Benefit Tint I want in this month's box. I opted for the "Surprise Me" option, as honestly, I didn't have a preference. I received this lovely, cherry tint that will look great on both lips and cheeks.

Zaraz po zapisaniu się, miałam do wybory który odcień tego multi produktu od Benefit chcę. Zdecydowałam że jest mi obojętne który kolor dostanę, bo nie miałam preferencji. Ten barwnik do ust i policzek na piękny czereśniowy kolor. 2. BALANCE ME FLASH CLEANSE MICELLAR WATER - €3.20 for 30ml
I usually take off my makeup using a micellar water. I find that it cleans my skin very well, without irritating it. The size that was in the box is perfect for travelling - I'm taking this product with me to Poland next month!

Przeważnie mój makijaż zmywam płynem micelarnym. Zauważyłam że bardzo dobrze czyści moją twarz bez podrażniania jej. Wielkość tego płynu jest idealna na wyjazdy - dlatego będzie jechał ze mną do Polski za miesiąc.3. AMIKA PERK UP DRY SHAMPOO - €2.15 for 22ml
I wash my hair once or twice a week, so I need something in between to keep them looking nice and fresh. Again, this product is the perfect size for travelling and will go in my travel makeup bag to Poland as well.

Włosy przeważnie myję raz / dwa razy w tygodniu, dlatego w między czasie potrzebuję czegoś co je odświeży. Znowu, pojemność jest wręcz idealna na podróż. Ten suchy szampon również ląduje w mojej wyjazdowej kosmetyczce. 4. ANATOMICALS SOFTENING EUCALYPTUS FOOT CREAM - €2.03 for 30ml
I was just saying to Marcin the last day, that I need something for my feet as they were getting very dry and look what came in the box. It has an unusual scent and a little bit of a cooling effect. I hope it can deal with my dry heels.

Jeszcze nie dawno rozmawiałam z moim chłopakiem na temat tego że potrzebuję czegoś co poradzi sobie z moją suchą skórą u stóp a teraz proszę, dostałam krem do stóp w pudełku. Krem ma dość ciekawy zapach i delikatnie chłodzi skórę. Mam nadzieję że poradzi sobie z moimi stopami. 5. POP BEAUTY EYESHADOW TRIO IN CHAMPAGNE MOCCA - €5.25
As a beauty blogger, I love receiving new make up to try. The colours in this trio are absolutely lovely and definitely up my alley. You know I adore neutral shadows. Can't wait to use them on my eyes.

Jako blogerka kosmetyczna, uwielbiam dostawać kolorowe kosmetyki do wypróbowania. Koloru w tym trio cieni są piękne, trafili w moje gusta. Nie mogę się doczekać aż się nimi pobawię. 6. BIRCHBOX EYEBROW BRUSH - €2.25
As an extra, all subscribers received an eyebrow brush. I already own a brush like this and I love to use the plastic side to remove any mascara clumps from my lashes. It's a useful, little addition to the box.

Jako dodatkowy produkt, wszyscy dostali pędzelek do brwi. Posiadam już taki pędzelek i powiem Wam że jest idealny do przeczesywania brwi i rzęs. Bardzo fajny dodatek do tego pudełka. 7. NAILSINC SOUTH MOLTON STREET NAIL POLISH - €14
I decided to get this nail polish from a promo code. While I don't use nail polishes, I know that one of my friends will be happy with it. Nevertheless, it's a lovely pastel, baby pink colour. Ideal fot the summer.

Razem z tym pudełkiem zdecydowałam się wykorzystać kod promocyjny aby dostać lakier do paznokci od Nailsinc. Mimo że ja nie używam lakierów do paznokci, znam kogoś kto będzie z niego zadowolony. Lakier ma piękny jasny, pastelowy kolor idealny na wakacje. The overall value of this box is €37.51. Definitely not as high as Glossybox gets, but the products that were in this month's box are quite handy and useful especially for travelling. Let me know down in the comments what you think of this month's box or Birchbox in general. Thank you all for reading and talk to you very soon!

Całkowita wartość pudełka to €37.51. Nie jest on an poziomie Glossybox'a, ale produkty z tego pudełka na pewno mi się przydadzą. Napiszcie mi w komentarzach, co Wy myślicie o tym pudełku, lub o Birchbox'ie ogółem. To wszystko na dzisiaj! Do następnego :) 
No comments:

Post a Comment