29 August, 2017

UNBOXING: Glossybox August 2017 / Sierpien 2017

Hello everyone! I am back from my holidays and ready to blog again. It was a nice break, but it's never really a vacation when I'm in Poland... It's more like a chore unfortunately. Nonetheless, it was still really good to see all my family and Marcin's family. Today, I would like to show you what I received in my August Glossybox. Let's get started :)

Hej wszystkim! W piątek wróciłam z moich wakacji i jestem gotowa aby znowu dla Was pisać. Muszę przyznać że fajnie było trochę odpocząć ale niestety nie czułam się jak na wakacjach... za dużo spraw do załatwiania. Jednak fajnie było zobaczyć całą rodzinkę. Dzisiaj chciałabym Wam pokazać Sierpniowego Glossybox'a. Zaczynajmy!
1. SPORTFX TIME OUT FACE MIST + FIX - €7.19
This is a second product we received from this company, first being a brush. The mist is very fine, which in my opinion is a plus. Since this is a "gym-friendly" product, it's supposed to prolong the wear of your makeup withstanding heat and sweat. Can't wait to try it out.

Ta mgiełka jest drugim produktem od tej firmy który dostaliśmy w Glossybox'ie. Mgiełka jest bardzo delikatna, co dla mnie jest plusem. Ta marka jest znana z długotrwałych produktów przeznaczonych dla aktywnych użytkowników. Mgiełka ma pomóc z trwałością makijażu.


2. MODELLAUNCHER SAFARI SUN BRONZER - €21
When I first opened this bronzer, it reminded me a little of the Too Faced Pink Leopard Bronzer - with a lot less pink, thankfully! It's a lovely shimmery bronzer, perfect to warm up the skin without looking too harsh.

Gdy pierwszy raz otworzyłam ten bronzer, bardzo on przypominał ten Pink Leopard Bronzer od Too Faced. Całe szczęście ten nie jest taki różowy! Bronzer od Modellauncher jest pięknym, świetlistym bronzerem który idealnie podkreśli nasze policzka.


3. VALQUER ICE HAIR MASK - €5.50 for 100ml
This mask unfortunately arrived to me opened, however only the tip dried up and no mess was made. Since I colour treat my hair regularly, I have to take care of them too. Repairing conditioners are my saviours. Very happy to see one in my box.

Ten produkt niestety był otwarty gdy trafił w moje ręce, ale tylko to co delikatnie wyciekło zaschło. Dość często farbuję moje włosy, więc muszę też o nie dbać. Odnawiające odżywki takie ja ta chłodząca nadają się do tego idealnie.4. MIXA RESTORING BODY LOTION - €8.95
I was very surprised to see such a huge product in my box, but I'm pleased. I always try to take care of my body, especially since I love self tanning and hydration is key for a good tan. This body lotion will be a good companion for my self tanners.

Byłam bardzo zaskoczona gdy zobaczyłam tą wielką tubkę balsamu w pudełku, ale jestem zadowolona. Staram się dbać o moją skóry, szczególnie przed samo-opalaniem. Ten będzie nadawał się idealnie.


5. RODIAL SUEDE LIPS IN BIG APPLE - €29.00
These crayon lipsticks are getting very popular lately, but I can see why. The shape makes it easy to apply to your lips, plus the pigmentation is epic.

Te grubsze kredki do ust stają się coraz bardziej popularne i widzę dlaczego. Bardzo łatwo nadkłada się na usta no i kolor jest piękny!BONUS - Purelei bracelet "Aloha" worth €3.97
BONUS - Bransoletka "Aloha" od Purelei warta €3.97


So that is all for today! The overall value of this box is €75.61! I hope you enjoyed this post and are as excited as I am for September. There will be more posts on the blog weekly so keep an eye on my Instagram and Facebook for updates. Talk to you all very soon!

No i to wszystko na dzisiaj. Całkowita wartość tego pudełka to €75.61! Mam nadzieję że post się spodobał i że nie możecie się doczekać Września tak bardzo jak ja! Wrzesień będzie miesiącem w którym będę starać się pisać do Was częściej. Do następnego! 
No comments:

Post a Comment