16 September, 2017

UNBOXING: Glossybox September 2017 / Wrzesien 2017

Hello everyone! How are you all today? I was crazy busy for the past few days... like literally no time for myself. But I hope now, since things have settled down, I will be able to blog a lot more (as I promised :)) Today, I would like to show you what I received in this month's Glossybox!

Hej wszystkim! Jak Wam mija dzień? Przez ostatnie kilka dni, byłam mega zajęta... nie miałam czasu dosłownie na nic. Ale całe szczęście wszystko się trochę uspokoiło i będę mogła więcej do Was pisać. Dzisiaj chcę Wam pokazać co dostałam we wrześniowych Glossybox'ie.1. STYLONDON SILIGEL BLENDER IN CLEAR - €9.45
The silicone blenders are floating around the internet for some time but in all honesty, I didn't want to try it. Why? Because it's not easy to use. It looks like you have to learn how to apply your foundation with this blender as well as how much to use. BUT... I am willing to give this a try and you never know, maybe it will become my newest holy grail.

Te silikonowe gąbeczki stały się bardzo popularne z dnia na dzień i muszę przyznać że nie miałam zamiaru ich wypróbować. Dlaczego? Ponieważ nie jest to łatwy produkt do używać. Trzeba się nauczyć jak blendować nasz podkład i ile tego podkładu można użyć. ALE... jestem w stanie się poświęcić i wypróbować tą gąbeczkę. Kto wie, może zostanie moim ulubieńcem. 


2. PIXI BY PETRA BROW TAMER - €16 *
I always wanted to try out the Pixi brand, however I noticed that the prices here in Ireland are a lot higher than in the US. Isn't it supposed to be a drugstore brand? Anyways, this product is supposed to be like glue for our brows, which having uneven brows like I do, can help greatly.

Zawszy chciałam wypróbować markę Pixi, ale zauważyłam że ceny w Irlandii są o wiele droższe niz w US. A to nie powinna być niedroga marka? Produkt który dostaliśmy to żel do brwi, który ma utrzymać je na miejscu przez cały dzień, jestem ciekawa jak poradzi sobie z moimi brwiami. 


3. MONU SKINCARE FIRMING FIJI FACIAL OIL - €10.78
Yaaay! A facial oil! You know I have dry skin again, therefore oils are my best friends. This oil contains plant oils as well as essential oils to calm and hydrate the skin. Can't wait to try it out!

Taak! Olejek do twarzy! Jak już wcześniej wspomniałam, znowu mam suchą skórę więc kocham te olejki. Ten w składzie ma olejki eteryczne oraz olejki roślinne aby uspokoić i nawilżyć skórę. 


4. CETAPHIL MINI SKINCARE TRIO - €5.64 for all samples
When I opened the box, I was caught by surprise. These 3 products came in a little box and at first I thought it contained only one product. But hey, three is better than one ;) So what we are getting is a mini trio of skincare - moisturiser, body lotion and a gentle cleanser.

Jak otwierałam to pudełko, zdziwiłam się gdy zobaczyła drugie małe pudełeczko a w nim trzy mini produkty. Produkty są od Cetaphil, czyli niedrogej marki. W pudełeczku dostaliśmy krem do twarzy, balsam do ciała oraz żel do mycia twarzy. 


5. SKINFIX HAND REPAIR CREAM - €7.66 for 30ml*
Wait a second... a full size of this hand cream is almost €23? The questions is why? So apparently, this hand cream treats very dry skin and eczema. The best thing is that it contains a lot of natural ingredients. I wonder if it's okay for daily use...

Chwilka, chwilka... pełno wymiarowa wersja tego kremu do rąk kosztuje €23? Pytanie, dlaczego? Wyczytałam że ten krem pomaga z bardzo suchą skórą oraz egzemą. A najlepsze jest to że w składzie ma mnóstwo naturalnych składników. 


So that is all for today. The total value is €49.53, which is absolutely amazing! You can sign up for Glossybox using my affiliate link. Let me know in the comments down below what did you get in this month's box. Did we get twin boxes? Thank you all for reading! Talk to you very soon :)

No i to wszystko na dzisiaj! Wartość tego pudełka to €49.53! Możecie zapisać się na te pudełeczka używając mojego linka. Napiszcie mi w komentarzach co Wy dostaliście w swoich pudełka. Może mamy dokładnie taki sam? Dzięki i do następnego :) 
* indicates affiliate links

No comments:

Post a Comment