29 October, 2017

REVIEW: Wet'n'Wild Photo Focus Collection

Hi everyone! How was your week? I hope everyone is safe after storm Ophelia. It wasn't too bad where I live, but in other counties they weren't so lucky. Today, I would like to do a review on the Wet'n'Wild Photo Focus Collection. I eventually got my hands on these products, as they were sold out for ages but I understand why people love these products. Anyways, let's just get started.

Hej wszystkim! Jak minał Wam tydzień? Mam nadzieję, że wszystko już w porządku po sztormie Ophelia. Tam gdzie ja mieszkam nie było tak źle, ale w innych hrabstwach nie było zbyt ciekawie. Dzisiaj mam dla Was recenzje kolekcji Photo Focus od Wet'n'Wild. W końcu w moje ręce trafiły wszystkie produkty, bo przez dłuższy czas nie było ich na stanie. Zaczynajmy!  1. PHOTO FOCUS FOUNDATION IN SOFT IVORY *


I guess we will start off on a bad note. This was the products that I was most excited to buy. All the reviews that I watched hyped this products up like the Photo Focus foundation was the best foundation made in 2017. To say it simply, I was disappointed. The product didn't perform as I thought it would. Below is a breakdown of the good and the bad.

Okej, więc zacznijmy od produktu którego najmniej lubię a trochę szkoda bo na ten najbardziej czekałam - a mowa o podkładzie Photo Focus. Wszystkie recenzje które oglądałam bardzo zachwalały ten specyfik. Myślałam że jest to najlepszy podkład który pojawił się na rynku. No niestety, ja się zawiodłam. Ten podkład nie spełnił moich oczekiwań. Poniżej macie tabelkę, w której wypisałam wszystkie plusy i minusy.+                                                                         -
Glass packaging                                                                Very runny consistency

Dries very quickly

Not suitable for dry skin

Harder to blend out

Szklane opakowanie Bardzo płynna konsystencja

Szybko wysycha
Nie nadaje się dla suchej skóry
Trudniej rozprowadzić
Kształt aplikatora

Foundation only on the left, foundation & concealer on the right

2. PHOTO FOCUS CONCEALER IN LIGHT IVORY *
Okay, so now let's talk about the good stuff. I'm just going to say it straight out - this concealer is bomb! It has great coverage, it blends like a dream and it doesn't make my undereyes look dry. However, I am not a fan of the colour. It is the lightest shade, yet when I am at my fairest it is darker than my skin tone.

No i czas na jeden z lepszych produktów w tej kolekcji, czyli korektor Photo Focus. Ten korektor jest po prostu świetny! Posiada bardzo dobre krycie, jest łatwy do rozprowadzenia i nie wysusza skóry. Jedyny problem jaki mam to kolor. Ten najjaśniejszy jest dla mnie troszkę zbyt ciemny kiedy nie mam opalenizny. 


+ -
High coverage Colour selection
Easy to blend out
Does not dry out
Used for spots

Wysokie krycie Gama odcieni
Łatwy do rozprowadzenia
Nie wysusza
Kryje wypryski


3. PHOTO FOCUS PRESSED POWDER IN WARM LIGHT *
Another great product. I think this was the first product that I got from this collection and I do have to say that it's my favourite. The texture is very soft, the colour is spot on and it's one of those powders perfect for drier skins. It set the makeup but doesn't leave my face feeling like a desert. Out of all the products from this collection, the powder is by far the best.

No i następny świetny produkt czyli puder Photo Focus który był moim pierwszym zakupem z tej kolekcji. Z tych trzech produktów, ten jest moim ulubionym! Puder jest bardzo miękki i delikatny a do tego odcień idealnie wpasowuje się w moją skórę. Jeśli chcielibyście kupić tylko jedną rzecz z tej kolekcji to na prawdę polecam właśnie ten puder.


+ -
Finely milled                      
Soft texture
Perfect shade/tone
Good for dry skin

Delikatnie zmielony                  
Miękka tekstura
Idealny odcień
Kryje wypryski


So that is all for today! I hope you enjoyed this review - it's a little different since I am reviewing the whole collection, but I think it's more useful. Let me know what you think of these products, do you like them? Thank you all for reading and talk to you soon!

No i to wszystko na dzisiaj! Mam nadzieje że recenzja całej kolekcji Wam się spodobała. Myślę, że jest ona bardziej przydatna niż 3 poszczególne recenzje, nie sądzicie? Napiszcie mi w komentarzach czy kupiliście coś z tej kolekcji i co o niej myślicie. Dzięki i do następnego! 
*Post contains affiliate links
*Ten post posiada linki partnerskie


No comments:

Post a Comment