19 October, 2017

UNBOXING: Glossybox Unicorn Edition October 2017 / Pazdziernik 2017

Hello my loves! How are you all? So I had my graduation yesterday and it was so much fun. The ceremony was a bit boring, but it was so good to see everyone! I was planning to post this yesterday, but I didn't have this post ready so... it's coming today. Anyways, we are unboxing the October Glossybox in this post. Let's get started!

Hej kochani! Jak się macie? Wczoraj miałam uroczystość zakończenia studiów. Świetnie było zobaczyć te buźki jeszcze raz. Planowałam opublikować ten post wczoraj, ale powiedzmy że się nie wyrobiłam. Tak więc dzisiaj mamy unboxing Glossybox'a - edycja "jednorożec". Zaczynajmy! 1. MAKEUP REVOLUTION MERMAIDS VS UNICORNS PALETTE - €5.74
So this month's box is all about Mermaids or Unicorns, it comes to no surprise that we received a Unicorn/Mermaid themed palette. This palette is what I had been asking for, as I don't have these crazy eyeshadows in my collection, so they will be put to good use. The pigmentation is workable :)

W tym miesiącu Glossybox skupił się na jednorożcach lub syrenkach, więc nie było to niespodzianką że dostaniemy produkty z nimi zwiazane. Ta paletka od Makeup Revolution jest czymś co już od jakiegoś czasu chciałam mieć, ponieważ nie mam paletki z takimi szalonymi kolorami. Pigmentacja również jest zniośna. 


2. LORD&BERRY MAGIC BROW PERFECT EYE BROW PENCIL IN BRUNETTE - €15.30
This, unfortunately, was the most disappointing product in the box. I was super excited to see this pencil in the box, but when I swatched it... it's so warm. The pencil is not the issue, the colour is. I will play with it, but I probably need to find a new home for it.

Z tego produktu jestem najbardziej niezadowolona. Ucieszyłam się gdy zobaczyłam kredkę do brwi, ale kiedy sprawdziłam kolor to chwyciłam się za głowę... Kredka nie jest problemem, kolor już tak.. jest zbyt ciepły. Wypróbuję ją przynajmniej raz, ale raczej szybko zmieni właściciela. 


3. SLEEK MAKEUP CREME TO POWDER BLUSH IN CRIMSON - €6.67
Wow... you guys, this colour is intense. I feel a little intimidated by this bright, red colour. But, since Halloween is just around the corner, I think I will put this blush to use. This product is a cream but dries down to a powder finish, which makes it much easier to use.

Wow... ten kolor jest nieziemsko intensywny. Jest troche speszona tym głośnym, czerwonym kolorem. Ale odkąd zaniedługo mamy Halloween, myślę że na pewno użyję tego różu. Ten produkt jest różem w kremie który na twarzy wysycha do konsystencji pudru. 


4. BANG BEAUTY CREAM COLOUR - €18.59
This colour reminds me of Nars Orgasm Blush, but in a cream form. It is a pink cream with a lot of gold glitter throughout. Again, this is not something that I would wear on a daily basis, but it is super fun for parties and so on.

Ten kolor przypomina mi róż Nars Orgasm, ale w formie kremu - różowy z milionami złotych drobinek. Nie jest to coś co mogłabym nosić na codzień, ale nada się świetnie na imprezy i tym podobne. 


5. KAWAII ENTERPRISE BRUSH CLEANSING EGG - €8.88
These tools conquered the beauty world, as they make cleaning your brushes a lot easier. I already own such product, but I think it's time to replace it anyways. This tool is ideal to wash both face brushes as well as eye brushes.

To narzędzie do czyszczenia pędzelków jest bardzo popularne w świecie kosmetyków. Bardzo ułatwia czyszczenia pędzelków do twarzy jak i do powiek. Już takie cudo posiadam, ale myślę że czas na zmianę. 


So that is all for today! The overall value of this month's box is €55.18. I loved 4 out of the 5 products I received which is great actually. Let me know in the comments which Glossybox edition did you receive this month. Thank you for reading and talk to you soon :)

No i to wszystko na dzisiaj. Całkowita wartość tego pudełka to €55.18. Polubiłam 4 z 5 produktów w tym miesiącu więc całkiem dobrze. Napiszcie mi w komentarzch jaką edycję Glossybox'a dostaliście. Do następnego :)


No comments:

Post a Comment