29 November, 2017

UNBOXING: Glossybox November 2017 / Listopad 2017

Hey all! How is your week? My week is going okay so far. We decided to go to Slovakia for New Years! It's going to be craaazy. It's been a while since I spent the New Year in a different country than Ireland. You know, it's a very different experience. Anyways, today we are unboxing the November Glossybox. Let's get started.

Hej wszystkim! Jak Wam minął tydzien? Mój nawet okej. W tym roku wyjeżdżamy za granice na Sylwestra. Wybieramy sie na Słowację. Minęło troche czasu odkąd wybraliśmy sie gdzieś w zimie, wiec myślę że bedzie to na prawdę fajna wycieczka. Dzisiaj robimy unboxing GlossyBox'a. Zaczynajmy! 1. BEAUTY UK CONTOUR/POWDER BRUSH - €8.39
I think brushes are my favourite item to receive in boxes. Any type of brush will make me happy! This one is from Beauty UK and it looks like it would be great for contouring or highlighting.

Sądzę, że najbardziej uwielbiam otrzymywać pędzelki w tych pudełkach. Nie ważne jaki pędzel, zawsze będę zadowolona. Ta jest od Beauty UK i świetnie nada się do konturowania lub rozświetlania. 


2. COLLECTION DEFINE & PERFECT EYEBROW POWDER - €5.79
I saw this product around the 'Tube a while ago, but it never caught my attention enough to actually go out and buy it. This is a powder brow product that has a very skinny applicator. It works very well with my eyebrows, however beware the fallout...

Ten produkt krążył po internecie już jakiś czas, ale jakoś mnie nie zainteresował na tyle aby pójść i go kupić. Ten specifik to cień do brwi z bardzo cienkim aplikatorem, którym bardzo łatwo nakłada się produkt. 


3. GREEN FOG BOTANIC GERANIUM & PEPPERMINT BODY WASH - €4.44
I already have like 5 travel sized body washes in my storage. This one however does not have the most pleasant scent... it's quite herbal. I'm not a fan of the scent, however the product itself organic and vegan.

Uzbierałam już około pięciu żeli do ciała, które pojawiły się w tych pudełkach. Ten jednak nie pachnie zbyt ciekawie... trochę zielarsko.  Nie jest fanką tego zapachu, ale przynajmniej żel jest organiczny. 


4. SPORT FX MOISTURISING LIP BALM IN CANDY FLOSS - €5.88
Look at the shape of this lip balm! It's so cute and fun. The domed shape makes application very easy. Also the smell is sweet and pleasant.

Patrzcie na kształt tej pomadki! Bardzo przypadła mi do gustu. Kształt kopuły sprawia, że aplikacja jest bardzo łatwa. Również zapach jest słodki i przyjemny.


5. BOOTS INGREDIENTS CLEANSING & PURIFYING - €3.25
Finally, a sheet mask. These masks are very handy for when you don't have the time to apply a traditional mask. This one from Boots is cleansing and purifying, which is going to work wonders for those days our skin feels congested.

Wreszcie maska kompres. Te maski są bardzo przydatne, gdy nie masz czasu na zastosowanie tradycyjnej maski. Ta z Boots jest oczyszczająca, która zadziałała cuda w te dni, kiedy nasza skóra nie jest w najlepszym stanie.


Okay, so that is all for today! The overall value of this month's box is €27.75 which is a little underwhelming. I think this is the cheapest box ever since I signed up last March. Although the contents are on the affordable side, the quality is still up to standard. You can sign up for Glossybox using my affiliate link HERE. Thank you all for reading and talk to you soon!

Okay, więc to wszystko na dziś! Całkowita wartość tego pudełka w tym miesiącu wynosi 27,75 €, co jest trochę rozczarowujące. Myślę, że to najtańsze pudełko od kiedy zapisałam się w marcu. Mimo że zawartość jest dość tania, jakość jednak nadal jest standardowa. Możesz zapisać się na Glossybox przy użyciu mojego linku partnerskiego TUTAJ. Dziękuję wszystkim i do następnego! No comments:

Post a Comment